بیمه آتش سوزی, بیمه بدنه, بیمه حوادث, خسارت

خسارت جنگ و اعتراضات و اغتشاشات در بیمه

ما امیدوارم که همیشه کشور عزیزمان ایران در صلح و همچنین آرامش باشد ، اما ممکن است این سوال برای شما پیش بیایید که اگر در شرایطی آسیبی به جان و مال افراد وارد گردد ، آیا شرکت بیمه خسارت را پرداخت خواهد کرد؟ برای پاسخ دقیق به این سوال ، به صورت کامل به این موضوع یعنی پرداخت خسارت در جنگ و اعتراضات در بیمه رسیدگی کرده ایم.

 

چگونگی پرداخت خسارت جنگ و اعتراضات در بیمه آتش سوزی

همانطور که می دانید برای کنترل ریسک در شرکت های بیمه ، در قانون بیمه و برای همه بیمه نامه ها یک سری استثنائاتی در نظر گرفته شده است ، یکی از این مواد  خطرات ناشی از جنگ، جنگ داخلی، آشوب و بلوا، اعتصاب، قیام، انقلاب، کودتا، اغتشاشات داخلی و یا اقدامات احتیاطی مقامات نظامی و انتظامی می باشد، بدین معنی که اگر به دلایل جنگ ، آشوب و… ساختمان و اموال دچار آتش سوزی بشود ، شرکت های بیمه ای هیچ گونه تعهدی برای پرداخت خسارت نخواهند داشت.

اما بیمه گذار همواره می تواند با پرداخت حق بیمه اضافی و درخواست مجوز های لازم ، خسارت اعتراض ها و جنگ را به پوشش های اضافی بیمه نامه خود الحاق نماید. یعنی بیمه گذار بخواهد برای ساختمان خود به طور مثال مکان تجاری ، منزل ، مکان صنعتی ، انبار و … بیمه نامه آتش سوزی تهیه نماید، می تواند در زمان صدور بیمه نامه ، این حق بیمه اضافه مربوط به پوشش جنگ و آشوب بپردازد تا ساختمان و اموالش در برابر این خطر ها هم تحت پوشش قرار بگیرید.

 

خسارت های جنگ و اعتراضات و اغتشاشات در بیمه نامه بدنه

همان طور که می دانید به جز بیمه نامه آتش سوزی، خسارت جنگ و اعتراضات در بیمه نامه بدنه خودرو هم جزو استثنائات است. یعنی وقتی بیمه گذار بیمه بدنه خریداری می کند و ماشین در اثر جنگ، آشوب و … آسیب ببنید، خسارت‌های آن به صورت پیش فرض توسط بیمه‌نامه پرداخت نخواهد شد، مگر اینکه در زمان خرید بیمه نامه بدنه، با پرداخت حق بیمه بیشتر، این پوشش را به بیمه‌نامه خود اضافه کرده نماید.

البته این پوشش به ندرت، در شرایط خاص و با داشتن مجوزهای لازم صادر می‌شود.در حال حاضر به راحتی در شرکت بیمه کارآفرین می توانید این پوشش را در کنار بیمه بدنه تهیه نمایید.

سایر استثنائات بیمه بدنه

به جز خطرات ناشی از جنگ، آشوب و اعتصاب، موارد دیگری هم هستند که جزو استثنائات بیمه بدنه محسوب می‌شوند و شرکت بیمه خسارت مربوط به آنها را جبران نمی‌کند. مواردی مثل:

  • خسارت‌های ناشی از انفجارهای هسته ای
  • خسارت‌هایی كه عمداً توسط بیمه‌گذار ، ذی نفع و یا راننده ماشین به آن وارد می‌شود.
  • خسارت‌های وارد شده به ماشین، در زمان گریز از تعقیب مقامات انتظامی
  • در صورتی كه راننده ماشین گواهینامه رانندگی متناسب با خودرو نداشته باشد یا گواهینامه او باطل شده باشد.
  • خسارت‌هایی که به علت مصرف مشروبات الكلی و یا استعمال مواد مخدر یا روان گردان توسط راننده رخ داده باشد.
  • خسارت ناشی از بكسل كردن وسیله نقلیه دیگر (مگر آنكه ماشین بیمه شده مخصوص و مجاز به انجام این كار باشد و اصول و مقررات ایمنی را رعایت كرده باشد)
  • خسارت‌های وارد شده به وسایل و دستگاههای الكتریكی و الكترونیكی ماشین بیمه شده، در صورتی كه ناشی از نقص و خرابی در كاركرد آنها باشد.
  • خسارت‌هایی كه به علت حمل بار بیش از حد مجاز توسط ماشین به آن وارد شود.

پرداخت خسارت اغتشاشات اخیر از زبان رئیس کل بیمه مرکزی

رئیس کل بیمه مرکزی در نشست خبری با اصحاب رسانه که در آبان ماه 1398 برگزار شد، در پاسخ به پرسشی پیرامون خسارت‌های به بارآمده در اغتشاشات اخیر، گفت که ساختمان‌های دولتی و بانک‌های آسیب دیده، بیمه آتش سوزی با پوشش آشوب و بلوا را داشته‌اند و خسارت‌های آنها توسط بیمه جبران خواهد شد.

همچنین اگر خودروهای آسیب دیده در این حوادث، بیمه بدنه با پوشش آشوب و بلوا را داشته باشند، بیمه خسارتشان را پرداخت خواهد کرد.

خسارت جنگ و اعتراضات در بیمه عمر

همانطور که می‌دانید هزینه‌های پزشکی در بیمه عمر، برای بیماری‌های خاصی مثل سرطان، بیماری قلبی و … پرداخت می‌شود. همچنین یکی از مزیت‌های اصلی بیمه عمر این است که در صورتی که بیمه شده در مدت بیمه‌نامه فوت کند، علاوه بر ارزش بازخریدی، سرمایه فوت هم به ذی‌نفعان او پرداخت می‌شود.

اما در بیمه عمر هم مانند سایر بیمه‌ها، خسارت جنگ، آشوب و بلوا جزو استثنائات است. یعنی اگر فرد بیمه شده در جریان جنگ و اعتراضات فوت کند، سرمایه فوت به او تعلق نمی‌گیرد و ذی نفعان فقط می‌توانند ارزش بازخریدی بیمه‌نامه را دریافت کنند.

البته بعضی از شرکت‌های بیمه مثل بیمه سامان و بیمه پاسارگاد، مجوزهای لازم را از بیمه مرکزی دریافت کرده‌اند و در پرسشنامه بیمه عمر خود، پوششی را با عنوان پوشش آشوب، اعتصاب و بلوا قرار داده‌اند. یعنی اگر بیمه‌گذار بیمه عمر خود را به همراه این پوشش خریدرای کند، در صورت فوت در اثر آشوب، اعتصاب و بلوا، سرمایه فوت هم به ذی نفعان بیمه شده پرداخت می‌شود.

خسارت جنگ و اعتراضات در بیمه درمان تکمیلی

در بیمه نامه تکمیلی هم خسارت جنگ و اعتراضات استثناء می باشد. یعنی اگر فردی که بیمه نامه تکمیلی دارد، با شرکت در آشوب‌ها و اعتراضات دچار آسیب جسمی بشود و برای هزینه‌های درمان خود بخواهد از بیمه تکمیلی استفاده نماید، بیمه هیچ هزینه ای به او پرداخت نمی‌کند. مخصوصا اگر برای مرکز درمانی یا شرکت بیمه محرز شود که آسیب یا بیماری بیمه شده به علت جنگ و آشوب ایجاد شده است.

خرید اینترنتی بیمه تکمیلی، عمر و بدنه از شهر بیمه

همه افراد ممکن است به هر دلیلی در معرض آسیب‌ها و خطرات مختلف قرار بگیرند و برای جبران آن آسیب‌ها هزینه‌های سنگینی را متحمل شوند. اما اگر قبل از اینکه حادثه‌ای رخ دهد، با آینده نگری جان یا مالمان را بیمه کرده باشیم، دیگر در زمان بروز خسارت نگران نخواهیم بود.

بیمه هایی مثل بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه آتش سوزی، بیمه تکمیلی و بیمه عمر از ضروری ترین بیمه‌هایی هستند که خرید آنها توسط شهر بیمه بسیار آسان شده است. همچنین شهر بیمه برای دریافت مشاوره، مقایسه قیمت‌ها، خرید اینترنتی و حتی مشاوره دریافت خسارت در خدمت شما خواهد بود.

[EMS_Form_Builder id=1]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *