بیمه البرز، در تیرماه ۱۳۳۸ توسط بخش خصوصی تاسیس شد. این شرکت دارای حدود ۱۳۰۰ نفر نیروی انسانی است و در سطح یک از نظر توانگری مالی (که توسط بیمه مرکزی تعیین می‌شود) قرار دارد.

بیمه البرز با ۵۴ شعبه، بیش از ۱۵۰۰ نماینده فعال و ۳۳۷ کارگزار در سطح کشور فعالیت می‌کند.

سرمایه شرکت بالغ بر ۳۶۰ میلیارد تومان می‌باشد و سهامداران عمده آن به ترتیب دولت، گروه مالی ملت، موسسه صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر، شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری ملی ایران، شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین

تابعیت شرکت، ایرانی است و مرکز اصلی آن واقع در تهران، خیابان دکتر شریعتی، بالاتر از خیابان شهید دستگردی (ظفر سابق)، نبش کوچه آبان، پلاک ۱۳۲۰ میباشد.

بیمه البرز

از قدیمی‌ترین شرکت‌های بیمه‌ای که در کشور شروع به فعالیت کرده، شرکت بیمه البرز است که در تیرماه سال ۱۳۳۸ با دریافت مجوز فعالیت در صنعت بیمه، مشغول به کار شد و توانست بخشی از بازار بیمه ایران را به خود اختصاص دهد. بیمه یورکشایر یکی از شرکت‌های خارجی بیمه بود که در قبل از انقلاب در کشور فعالیت داشت و مدیریت بیمه البرز در آن زمان با مدیریت شرکت یورکشایر تا حدود زیادی اشتراکی بود. در تصاویر ساختمان قدیم بیمه البرز نیز ساختمان بیمه یورکشایر مشاهده می‌شود. بیمه البرز توسط بخش خصوصی تأسیس شد و تا انقلاب اسلامی مشغول به کار بود. به فاصله کوتاهی پس از انقلاب و در سال‌های ۶۰ و ۶۱ بیمه البرز دوباره مجوز فعالیت دریافت کرد و مشغول به کار شد. در سال ۱۳۶۷ بیمه البرز به همراه دیگر شرکت‌های بیمه‌، ملی اعلام شدند اما با گذشت چند سال و در سال ۱۳۸۸سهام آن به بخش خصوصی واگذار گردید و تا به امروز همچنان بیمه البرز به عنوان یکی از شرکت‌های بزرگ بیمه در بخش خصوصی فعالیت می‌کند.


خدمات بیمه البرز

هم اکنون شرکت بیمه البرز با ارایه خدمات مختلف بیمه‌ای و ارایه انواع رشته‌های بیمه در بازار بیمه کشور مشغول به فعالیت است. رشته‌های بیمه‌ای که بیمه البرز به متقاضیان بیمه عرضه می‌کند به شرح زیر هستند:

بیمه‌های وسایل نقلیه بیمه البرز

بیمه اتومبیل شامل انواع بیمه هایی است که خسارات مختلف مالی ناشی از آتش سوزی، سرقت و یا تصادف اتومبیل و نیز خسارت جانی بیمه گزار و اشخاص ثالث را تحت پوشش قرار می دهد. انواع رشته بیمه اتومبیل به شرح زیر است:

بیمه نامه های خودرو بیمه البرز

استفاده از وسایل نقلیه همواره با خطراتی روبرو بوده است و خساراتی برای افراد استفاده‌کننده از خودرو و یا اشخاص ثالث به وجود می‌آورده که جبران مادی این خسارات، سخت و گاه برای افراد حادثه‌دیده غیرممکن بوده است. با تکامل رشته‌های بیمه‌ای برای این منظور و جبران خسارات ناشی از حوادث وسایل نقلیه نیز بیمه‌های مخصوص، طراحی و ارایه شد. بیمه‌های خودرو در ایران شامل بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه ماشین است.

بیمه شخص ثالث البرز

یکی از قدیمی‌ترین بیمه‌هایی که در ایران اجباری شد بیمه شخص ثالث است که به دستور دولت در سال ۱۳۴۷ و با نام «بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری» اجباری اعلام شد. گاهی ممکن است شما مقصر یک حادثه باشید در این صورت شما موظف هستید تمامی خسارت واردشده به شخصی را که به آن آسیب جانی و یا مالی وارد کرده‌اید جبران کنید. این نه تنها اجرای قانون است بلکه وظیفه انسانی هر فردی است که در صورت اشتباه درصدد جبران خسارت ایجادشده برای دیگر افراد شود. بیمه شخص ثالث البرز دقیقاً برای چنین مواردی به کار گرفته می‌شود. با خرید بیمه شخص ثالث البرز چنانچه دچار مشکلاتی نظیر آنچه گفته شد بشوید و طی حوادث ناخواسته به وسیله خودرو خود به دیگر افراد خسارت وارد کنید، بیمه البرز این خسارت ایجادشده را جبران خواهد کرد.

بیمه موتور سیکلت البرز

بیمه موتور سیکلت البرز در واقع همان بیمه شخص ثالث است که در سطح جامعه به عنوان بیمه موتور سیکلت شناخته می‌شود و برای دارندگان موتورسیکلت اجباری است و چنانچه صاحبان این وسیله نقلیه در هنگام استفاده از آن خسارتی مالی و یا جانی را به اشخاص ثالث وارد کنند، این بیمه جبران خسارت خواهد کرد. همچنین خسارت جانی واردشده به دارنده موتورسیکلت نیز توسط بیمه موتورسیکلت پوشش داده می‌شود.

بیمه بدنه اتومبیل البرز

در حوادثی که بیمه‌گزار مقصر است و به خودروی وی نیز خسارت واردشده باشد، بیمه بدنه خسارت ایجادشده را جبران می‌کند. چنانچه بیمه‌گزار در حادثه‌ای مقصر نباشد، بیمه شخص ثالث راننده مقصر جبران خسارت خواهد کرد اما اگر میزان خسارت بالا باشد، راننده خسارت‌دیده‌ می‌تواند از بیمه بدنه اتومبیل خود نیز برای جبران بخشی از خسارت که بیمه شخص ثالث فرد مقصر پرداخت نمی‌کند، استفاده نماید. مواردی که بیمه البرز در بیمه بدنه خودرو خود از آن ها حمایت کرده و جبران خسارت می‌کند عبارت‌اند از:

 • افتادن و سقوط خودرو
 • آتش‌سوزی و موارد اصلی آن مثل صاعقه و انفجار
 • واژگونی اتومبیل
 • سرقت اتومبیل
 • و در نهایت انواع خسارات جزیی و کلی دیگر که طی سوانح ناشی از برخورد اتومبیل به اجسام دیگر و یا به عکس، به اتومبیل بیمه‌گزار وارد می‌شود.

در ضمن برای ارایه جزییات و خدمات بهتر می‌توانید از پوشش‌های اضافی بیمه بدنه نیز استفاده کنید. پوشش‌های اضافی بیمه بدنه عبارت‌اند از:

 • سرقت لوازم خودرو
 • حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله، آتشفشان، تگرگ و گردباد
 • آسیب در اثر تماس با مواد اسیدی و یا شیمیایی
 • حتی از نوسانات قیمت نیز حمایت می‌کند. یعنی اگر در زمان خسارت، قیمت خودروی شما نسبت به زمان خرید افزایش یافته باشد، بیمه بدنه البرز خسارت ایجادشده را مطابق با قیمت روز خودرو پرداخت می‌کند.

 بیمه آتش سوزی البرز

منشأ ایجاد بیمه آتش‌سوزی در تاریخچه این بیمه‌نامه را آتش‌سوزی بزرگ لندن می‌دانند که بسیار وسعت یافت و خسارات زیادی نیز به جا گذاشت. از آن پس ابتدا در اروپا و سپس در دیگر نقاط جهان این بیمه‌نامه وارد صنعت بیمه شد که به وسیله آن محیط‌های صنعتی و یا منازل مسکونی را می‌توان بیمه کرد. علاوه بر پوشش اصلی بیمه آتش‌سوزی با پرداخت حق بیمه بیشتر می‌توان از مزایای پوشش‌های این بیمه که شامل پرداخت خسارات ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله، سیل، سقوط هواپیما، طوفان، شکست شیشه و ضایعات آب و برف می‌شود نیز استفاده کرد. بیمه‌نامه‌های آتش‌سوزی البرز به سه شکل به بیمه‌گزار ارایه می‌شود.

 • بیمه‌نامه آتش سوزی البرز با سرمایه ثابت: در این نوع بیمه‌نامه، بیمه‌گزار ارزش اموال خود را اعلام کرده و بیمه‌گر تا حداکثر سرمایه‌ای که در این بیمه‌نامه درج شده و بر اساس ارزش اعلام‌شده اموال، میزان تعهد خسارت را تعیین می‌کند. چنانچه از ارزش این اموال طی زمان کاسته شده باشد بیمه‌گر هیچ تعهدی نسبت به پرداخت مابه‌تفاوت ایجادشده ندارد و تنها همان قیمت خسارت تعیین‌شده را به بیمه‌گزار پرداخت می‌کند.
 • بیمه‌نامه آتش سوزی البرز به شکل عمومی یا اظهارنامه‌ای: این نوع بیمه این امکان را به بیمه‌گزار می‌دهد که ارزش اموال خود را به‌روزرسانی کند. این مورد بیشتر برای دارندگان بسیاری از اماکن مخصوصاً کارگاه‌ها و کارخانه‌ها مناسب است که ارزش اموال و ماشین‌هایی که در آن استفاده می‌شوند ممکن است به خاطر نوسانات بازار تغییر کند. در ابتدا بیمه‌گزار مبلغ ارزش اموال خود را اعلام می‌کند و شرکت بیمه البرز هم تا حداکثر سرمایه درج‌شده در بیمه‌نامه و در حد ارزش اموال تعهد پرداخت غرامت خواهد داد. اما در طول مدت‌زمان بیمه‌نامه نیز چنانچه ارزش اموال در اثر نوسانات بازار دچار تغییر شود، بیمه‌گزار می‌تواند ارزش اموال خود را به‌روزرسانی کند. طبیعی است هرچه فواصل زمانی به‌روزرسانی ارزش اموال کمتر باشد در صورت بروز سانحه و نیاز به پرداخت خسارت، مبلغی که به عنوان خسارت پرداخت می‌شود نزدیک به ارزش اموال ادعاشده توسط بیمه‌گزار است. از آنجا که ارزش اموال ممکن است در طول زمان تغییر کند، حق بیمه پرداختی نیز شناور است و مطابق با ارزش تعیین‌شده اموال و حداکثر سقف پرداختی بیمه محاسبه می‌گردد. چنانچه بیمه‌گزار ارزش اموال خود را کمتر از ارزش واقعی آن بیان کرده باشد در این صورت توافق می‌شود تا ۷۵% از حق بیمه سقف قرارداد توسط بیمه‌گزار پرداخت شود. در هر صورت ارزش اموال هرچه تعیین شود مقدار حق بیمه همیشه بیشتر از ۵۰% از حق بیمه سقف قرارداد است.
 • بیمه آتش سوزی البرز برای تعویض و بازسازی: این بیمه بیشتر به درد مکان‌های تجاری و صنعتی می‌خورد زیرا که از ارزش اموال آن‌ها در مقابل استهلاک و نوسانات قیمت حمایت می‌کند. بیمه‌گزار در ابتدای دریافت بیمه آتش سوزی البرز ارزش اموال خود را تعیین می‌کند اما در طول زمان ممکن است وسایل موجود در محیط کاری دچار استهلاک شده و یا نیاز به بازسازی و تعویض داشته باشند. این بیمه‌نامه به بیمه‌گزار این امکان را می‌دهد که ارزش اموال خود را به‌روزرسانی کند و در صورتی که مثلاً ماشین‌آلات موجود نیاز به تعویض داشته باشند، یا تأسیسات به کار گرفته‌شده در اثر استهلاک نیاز به بازسازی داشته باشند، بیمه البرز مطابق با قیمت روز هزینه انجام این امور را پرداخت می‌کند.

بیمه زلزله البرز

شاید تا کنون نام بیمه زلزله به گوش شما خورده باشد در واقع بیمه زلزله یکی از پوشش‌های بیمه آتش سوزی است که بیمه‌گزار به کمک آن می‌تواند منزل مسکونی خود را در مقابل خسارات ناشی از زلزله نیز محافظت کند. برای درک بهتر این موضوع می‌توانید استعلام بیمه زلزله از بیمیتو تهیه کنید.

بیمه مسافرتی البرز

افرادی که قصد سفر به خارج از کشور داشته باشند می‌توانند بیمه مسافرتی بیمه البرز را خریداری کنند. این بیمه‌نامه در سفرهای طولانی بسیار مفید خواهد بود. پوشش‌های مختلفی که بیمه مسافرتی دارد خسارت‌های مالی و جانی بیمه‌گزار را در طول سفر پوشش می‌دهد. خساراتی که این بیمه‌نامه پرداخت می‌کند عبارت‌اند از:

 • پرداخت هزینه‌های بلیت و بازگشت بیمه‌گزار به کشور به عللی همچون بیماری
 • پرداخت هزینه خرید داروهای مورد نیاز بیمه‌گزار و ارسال آن
 • پرداخت هزینه‌های دندان‌پزشکی
 • پرداخت هزینه‌ها درمانی بیمه‌گزار در کشور مقصد و در طول سفر
 • اگر بیمه‌گزار در خارج از کشور مریض شده و بیشتر از ۸ روز در بیمارستان بستری باشد، بیمه مسافرتی البرز مخارج سفر یکی از اعضای خانواده وی به آن کشور را فراهم کرده تا به عنوان همراه مریض در کنار وی حضور داشته باشد

علاوه بر پرداخت هزینه‌ها کسانی که بیمه مسافرتی دریافت می‌کنند می‌توانند از خدمات دیگر آن در کشور مقصد استفاده کنند این خدمات به شرح زیر است:

 • امکان دریافت راهنمایی‌های لازم و اطلاعات پزشکی.
 • دریافت مشاوره حقوقی در کشور مقصد و در خصوص حوادث پیش‌آمده مانند تصادفات و حوادثی که منجر به آسیب به اشخاص ثالث شده باشد.
 • دریافت کمک از شرکت امدادرسان در خصوص مفقودی مدارک. یعنی اگر بیمه‌گزار در کشور مقصد مدارکی از قبیل مدارک شناسایی خود را گم کرده باشد، می‌تواند از شرکت کمک‌رسانی که در زمان خرید بیمه‌نامه انتخاب کرده است برای دریافت مجدد مدارک یا مدارک جایگزین کمک بگیرد.

بیمه باربری البرز

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که روزانه حجم بالایی از جابجایی بارها در داخل کشور و یا بین کشورهای مختلف رخ می‌دهد. حمل‌ونقل بارها همیشه با خطرات مخصوص به خود همراه است. ممکن است بار در هر مرحله از جابجایی دچار آسیب شود و یا از بین برود. این حوادث ممکن است خسارت بزرگی را به صاحبان این بارها وارد کند. بیمه باربری خسارات واردشده به بار را در تمامی مراحل حمل و نقل از مرحله بارگیری، حمل و تخلیه و تحویل در مقصد پوشش می‌دهد. چنانچه بار بیمه‌گزار در هر یک از این مراحل دچار آسیب شود مطابق قوانین بیمه باربری البرز به وی خسارت پرداخت می‌شود. در حال حاضر بارها در سراسر جهان از طریق هوا، دریا و خاک و به وسیله انواع وسایل نقلیه مانند هواپیماها، کشتی‌ها، کامیون‌ها، قطارها و… منتقل می‌شوند. بنابراین در بیمه البرز سه نوع بیمه باربری وجود دارد:

 • ۱٫ بیمه حمل و نقل هوایی البرز
 • ۲٫ بیمه حمل و نقل دریایی البرز
 • ۳٫ بیمه حمل و نقل زمینی البرز

قبل از اینکه بیمه‌های باربری دریایی را توضیح دهیم بهتر است با برخی مفاهیم آشنا شوید تا درک بهتر و دقیق‌تری از موارد تعهد هریک از این بیمه‌نامه‌ها داشته باشید

زیان یا خسارت همگانی

از وظایف ناخدای کشتی، نجات شناور از حوادث است و به همین منظور طی اختیاراتی که دارد، در مواقع خطر برای نجات کشتی و یا محموله می‌تواند بخشی از کالاها و یا متعلقات کشتی را به دریا بریزد تا کشتی سبک شده و عملیات نجات صورت گیرد. این خسارت هم به عهده صاحب کالا و هم به عهده صاحبان کشتی است و خسارت واردشده تحت عنوان خسارت همگانی بین تمام افراد ذی‌نفع تقسیم می‌شود. یعنی همه افرادی که ذی‌نفع آن سفر بوده‌اند باید با توجه به ارزش کالا و یا کشتی خود، سهم خسارت خود را پرداخت کنند.

مصادیق خسارت همگانی

خسارات زیر را می‌توان جزء خسارات همگانی در نظر گرفت که خسارت آن به عهده مالک کشتی و مالک محموله است:

 • خسارت‌هایی که با به کار بردن وسایل آتش‌نشانی و اثرات آن مانند کف و آب ایجاد می‌شود.
 • خسارت‌هایی که به دستگاه‌ها و ماشین‌آلات مورد استفاده در عملیات نجات وارد می‌شود.
 • به دریا ریختن متعلقات کشتی و یا بخش‌هایی از بار به منظور سبک کردن کشتی و نجات آن که شامل سبک کردن زیر و روی عرشه کشتی خواهد شد
 • هزینه‌هایی که برای مجدد شناور ساختن کشتی‌های به‌گل‌نشسته می‌شود.
 • هزینه‌های تخلیه، انبارداری در بندر پناه و بارگیری مجدد آن از این بندر.
 • هزینه نقل و انتقال کشتی به بندر پناه جهت تعمیرات.

تفدیه حاصل از زیان همگانی

منظور از تفدیه خسارتی است که در اثر زیان همگانی ایجاد می‌شود. این خسارات مورد تعهد این بیمه‌نامه است و در زمان بروز حوادث زیر پرداخت خواهد شد

 • پرداخت هزینه خسارت در زمان بارگیری، حمل‌ونقل و تخلیه در محل بندر پناه، به اضافه پرداخت هزینه‌های انبارداری و بارگیری مجدد محموله از این مکان به مقصد مورد نظر.
 • پرداخت خساراتی از قبیل سرقت، سرقت‌های جزیی، زنگ‌زدگی، خالی شدن و نشت محصولات مایع، آسیب‌های ناشی از آب شیرین و رطوبت، شکست، آسیب‌های ناشی از حرارت، تأثیرپذیری از کالاهای دیگر مانند آلوده‌شدن در اثر مجاورت با این محصولات و یا بو گرفتن، خم شدن، خراش برداشتن و لک شدن کالا
 • پرداخت خسارت‌های جزیی بدون کسر شدن از فرانشیز

هزینه نجات کالا چیست؟

هزینه‌های نجات شامل هزینه‌هایی است که در مواقع خاص ایجاد می‌شود و به خاطر نجات دادن کشتی و بار آن است؛ مانند تخلیه کالا در شرایط اضطراری از کشتی، انبارداری آن در بندر پناه و بارگیری مجدد آن از بندر پناه به مقصد مورد نظر است. همچنین برای جلوگیری از خسارت و یا گسترش آن ممکن است اقداماتی انجام شود که هزینه این اقدامات نیز بخشی از هزینه‌های نجات محسوب شود. در هر زمان که کشتی یا شناور حامل بار دچار حوادثی مانند آتش‌سوزی، به گل نشستن، غرق شدن، انفجار، برخورد با دیگر شناورها و یا موانع دیگر مانند اسکله و قطعات یخ و در نهایت کشتی در بندر پناه به عنوان پایان سفر توقف کند و بار تخلیه شود، بیمه البرز خسارت‌های واردشده و هزینه‌های مربوطه را پرداخت می‌کند. معمولاً نیز به این شکل است که هزینه‌های نجات را جزء زیان همگانی حساب می‌کنند.

عوامل مؤثر در تعیین هزینه‌های نجات

عواملی که در تعیین هزینه‌های نجات تأثیرگذارند به شرح زیر هستند:

 • ارزش کالای نجات داده شده از حادثه.
 • ارزش کشتی نجات داده شده.
 • تعداد نیروهایی که کارِ نجات را انجام می‌دهند.
 • سختی کار، میزان مهارت و انرژی صرف شده برای نجات
 • هزینه ارزیابی خطری که محموله یا شناور از آن نجات داده می‌شود.
 • ارزش ماشین‌آلات، دستگاه‌ها و ابزارهایی که از آن‌ها در کارِ نجات کمک گرفته می‌شود.
 • اندازه خطری که دستگاه‌ها و ماشین‌آلات مورد استفاده در عملیات نجات را تهدید می‌کند.

در هر زمان که کالای بیمه‌شده در مقصد تحویل داده نشود و به هر دلیلی در زمان حمل‌ونقل گم شود و در نتیجه صاحب کالا نتواند جنس خود را دریافت کند، عدم تحویل کالا رخ داده است. البته نکته این است که اگر دلیل عدم تحویل مشخص باشد مثلاً کالا غرق شده باشد و یا حتی در طول سفر دزدیده شده باشد، خسارتی که به بیمه‌گزار وارد شده قابل پرداخت است. کسری بار نیز به عنوان عدم تحویل بار در نظر گرفته نمی‌شود.

بیمه باربری دریایی البرز

ایران کشوری است که از جنوب و شمال دارای مرزهای دریایی با دیگر کشورها است و متصل به آب‌های آزاد است. به همین خاطر یکی از راه‌های سفر و حمل و نقل کالاها از طریق دریا و با کشتی‌ها و شناورها است. جالب است بدانید که در تاریخچه بیمه اولین بیمه‌نامه‌ها را بیمه‌های دریایی می‌دانند که به وسیله آن خساراتی که در اثر حوادث دریایی برای کشتی‌ها رخ می‌داد بین بیمه‌گزارها تقسیم می‌شد. امروزه بیمه‌های دریایی مانند بیمه دریایی البرز خسارت‌هایی را که در زمان حمل و نقل از مسیر دریا باعث آسیب به کالا و یا از بین بردن آن شود تحت پوشش قرار می‌دهد. کالای بیمه‌شده از زمان بارگیری تا حمل و تحویل آن در مقصد تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد. بیمه‌های باربری البرز به ۴ دسته تقسیم می‌شوند که به شرح زیر هستند.

بیمه باربری FPA البرز

در این بیمه‌نامه خسارتی که در اثر حوادث دریایی به کالای بیمه‌گزار وارد شده باشد مطابق با قرارداد جبران خواهد شد. مهم‌ترین ویژگی بیمه (Free From Particular Average)FPA این است که می‌توان آن را تغییر داد و مطابق با شرایط متعادل ساخت. یعنی می‌توان خساراتی که حاصل از شکست و نشت و ریزش باشد را نیز تحت پوشش قرار داد. شرایط این بیمه به این صورت است که خسارات جزیی را پرداخت نمی‌کند. کالای بیمه‌شده از زمان بارگیری و در طول جابجایی تا تحویل آن در مقصد تحت پوشش بیمه FPA بیمه البرز قرار می‌گیرد. موارد تحت پوشش این بیمه به شرح زیر است:

 • پرداخت خسارت در صورت از بین رفتن کل کالا به صورت ۱۰۰درصد.
 • از بین رفتن و یا آسیب دیدن قسمتی از محموله. ممکن است برخی از کالاها و یا محمولات حاصل ترکیب چند قسمت باشد. در این بیمه‌نامه این مسئله که آیا برای بخش آسیب‌دیده سرمایه بیمه‌ای اختصاص داده شده یا نه، در نظر گرفته نمی‌شود.
 • پرداخت هزینه یک بخش از کالا که ممکن است به صورت یک پالت، نگله و یا صندوق باشد. خسارت ممکن است از زمان بارگیری تا تحویل بار اتفاق بیفتد.

بیمه باربری(W.A) البرز

در بیمه باربری (With Average) W.A علاوه بر پرداخت خسارت کلی، خسارات جزیی نیز به بیمه‌گزار خسارت پرداخت می‌شود. تنها شرط آن این است که مبلغ خسارت باید بیشتر از میزان درصد فرانشیزی باشد که در بیمه‌نامه ذکر شده است. این بیمه خسارات پیش‌آمده به شرح زیر را جبران می‌کند:

 • نابودی کامل یک نگله و یا یک پالت یا صندوق و بسته که بخش کوچکی از محموله اصلی است.
 • نابودی و از بین رفتن کامل کالای بیمه‌شده.
 • آسیب به کالای بیمه‌شده در اثر حوادث همگانی.
 • نابودی قسمتی از کالایی که به قسمت‌های مختلف تقسیم شده باشد.
 • پرداخت هزینه‌های نجات محموله یا کالا که شامل پرداخت هزینه تخلیه کالا در بندر پناه، بارگیری و ارسال مجدد آن از بندر پناه و تحویل آن در مقصد است.

بیمه نامه تمام خطر البرز

قبل از توضیح باید بگوییم قوانین بیمه تمام خطر بر اساس قوانین انستیتوی بیمه لندن است و در همه جهان و همچنین در ایران مطابق این قوانین به بیمه‌گزار خدمات ارایه می‌دهد. اعتبار پوشش‌های بیمه‌ای بیمه‌گزار نیز بر اساس این قانون است که از زمان بارگیری محسوب شده و در تمام طول حمل‌ونقل و تحویل آن در مقصد دارای اعتبار است. همچنین پس از تخلیه بار در مقصد تا ۶۰ روز همچنان بیمه‌نامه دارای اعتبار است. البته این مورد در ایران با شرایط جهانی آن متفاوت بوده و از زمان تخلیه بار کشتی‌های اقیانوس‌پیما در مقصد مدت اعتبار بیمه‌نامه تا ۴۰ روز است و اگر بیمه‌گزار بخواهد مدت‌زمان بیشتری استفاده کند باید درخواست مجدد ارایه کرده تا با صدور الحاقیه این مدت‌زمان به بیمه‌نامه اضافه گردد. اگر در طول مدت بارگیری، حمل و تحویل کالا بخشی از یک محموله بر اثر حوادث مورد تعهد بیمه از بین برود، مطابق این بیمه‌نامه خسارت پرداخت می‌شود. همچنین اگر در زمان جابجایی و انتقال محموله بین شناورها، حوادثی رخ دهد که باعث از بین رفتن یک نگله، پالت، صندوق و آن بخش از بار شود، خسارت ایجاد شده مورد تعهد بوده و پرداخت خواهد شد.

بیمه‌نامه از بین رفتن کالا به طور کلی بیمه البرز

مطابق این بیمه‌نامه اگر کالای بیمه‌گزار به طور کامل در اثر خطرات دریایی از بین برود، به بیمه‌گزار خسارت پرداخت می‌شود در غیر این صورت و حتی اگر بخش بیشتر کالا از بین رفته باشد و تنها مقدار ناچیزی از محموله باقی مانده باشد، بیمه‌گر تعهدی در پرداخت خسارت به نخواهد داشت.

شرایط بیمه‌نامه در زمان جنگ

فعالیت شرکت‌های بیمه و تعهدات آن‌ها تنها در زمانی است که شرایط صلح واقع باشد. با وقوع جنگ تمامی تعهدات بیمه‌گر در خصوص انواع بیمه‌نامه‌ها به حالت تعلیق درخواهد آمد چرا که به طور واضح و کاملاً شفاف در قوانین بیمه بیان شده است که بیمه‌گر در زمان جنگ تعهدی بابت پرداخت خسارت نخواهد داشت. پوشش جنگ برای باربری نیز شرایطی خاص و مختص به خود را دارد. از آنجا که شرکت‌های بیمه قادر به تأمین امنیت و خسارت برای کشتی‌ها و محموله در حال تردد از مناطق جنگی نیستند معمولاً در این موارد کشورها به کمک شرکت‌های بیمه می‌آیند و با حمایت و اسکورت شناورها سعی می‌کنند محموله‌ها را به مقصد برسانند. برای استفاده از پوشش جنگ باید بین بیمه‌گزار و بیمه‌گر توافقی حاصل شود و در بیمه‌نامه مندرج باشد؛ چرا که در حالت عادی خطر جنگ در بیمه‌نامه نیست و بیمه‌گر نیز متعاقباً تعهدی بابت پرداخت خسارات ناشی از جنگ ندارد.

بیمه مهندسی البرز

بیمه مهندسی البرز و کلاً بیمه‌نامه‌های مهندسی پشتوانه خوبی برای انجام پروژه‌های عمرانی و ساخت‌وسازها هستند. هر پروژه عمرانی از زمان شروع تا پایان آن در معرض انواع خطراتی است که روند پروژه و افراد دخیل در آن را تهدید می‌کند. برای جبران خسارات ناشی از این خطرات بیمه مهندسی نقش بسیار مؤثری دارد و با پرداخت خسارت در انواع زمینه بیمه‌های مهندسی به پیشبرد هرچه بهتر و بیشتر پروژه و سرعت بخشیدن به کار به بیمه‌گزار کمک می‌کند. انواع بیمه‌های مهندسی در بیمه البرز شامل موارد زیر است که هر یک را به طور مفصل توضیح خواهیم داد

بیمه وسایل و تجهیزات الکترونیکی البرز

به طور اختصار به این بیمه (Electronic Equipment)EE نیز می‌گویند. در مکان‌های تجاری، صنعتی و خدماتی استفاده بسیار زیادی از تجهیزات الکترونیک می‌شود و بسیاری از این تجهیزات کارایی بسیار مهم و قیمت‌های بالایی دارند و خراب شدن و یا از بین رفتن آن‌ها خسارت سنگینی را به صاحبان آن وارد می‌کند. تجهیزاتی که در بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی و آزمایشگاهی استفاده می‌شود، محیط‌های آموزشی، سینماها و تجهیزات فیلم‌برداری، دستگاه‌های مخابراتی، سیستم هشدار و مواردی از این دست همگی جزء تجهیزات الکترونیک هستند. از آنجا که گستردگی این محصولات زیاد است، دسته‌بندی زیر را می‌توان برای آن‌ها انجام داد:

 • ۱٫ تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده در پزشکی مانند وسایل الکترونیک دندانپزشکی، آزمایشگاهی، اشعه X و…
 • ۲٫ دوربین، دستگاه‌های ضبط فیلم و وسایل فیلم‌برداری، دستگاه‌های ضبط و پخش صدا و ویدئو
 • ۳٫ وسایل الکترونیکی مورد استفاده در ادارات مانند چاپگرها، دستگاه‌های کپی و تکثیر، پلاتر، کامپیوترها، دستگاه‌های فکس و
 • ۴٫ کارت پانچ
 • ۵٫ تجهیزات محیطی مانند سیستم‌های تهویه هوا
 • ۶٫ کامپیوتر و تجهیزات جانبی آن‌ها مانند موس و کیبورد.
 • ۷٫ قلم نوری‌ها و دیسک‌های نوری

خطراتی که بیمه تجهیزات الکترونیک البرز تحت پوشش قرار می‌دهد عبارت‌اند از:

 • حوادث طبیعی مانند زلزله، بهمن، طوفان، طغیان آب و سیل، ریزش کوه و صاعقه
 • حوادثی مانند سقوط هواپیما
 • آسیب به کالای بیمه‌شده در اثر حوادث همگانی.
 • خسارات ناشی از اثر گردوخاک، دوده، رطوبت و خوردگی
 • خسارتی که به وسیله کاربران عمومی وارد شده باشد.
 • شکست که شامل شکست الکترونیکی و شکست مکانیکی وسایل باشد و تحت پوشش بیمه‌نامه باشد.
 • آتش‌سوزی و انفجار

بیمه تمام خطر نصب البرز

این بیمه‌نامه مخصوص ماشین‌آلات و تجهیزات است و چنانچه در زمان نصب و یا مونتاژ، خساراتی به آن‌ها وارد شود این بیمه خسارت واردشده را پرداخت می‌کند. همچنین نصب سازه‌ها و اسکلت‌های فلزی و سیستم‌های مخابراتی و وسایل آزمایشگاهی نیز تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرد. عملیات نصب ممکن است در محیط‌های مختلفی از جمله کارگاه‌های صنعتی، شیمیایی، غذایی، چوب، کاغذ و… باشد. اعتبار بیمه تمام خطر بیمه البرز از زمان شروع نصب آغاز می‌شود و دوره‌های آزمایشی و همچنین دوره‌های نگهداری را نیز پوشش می‌دهد.

موارد تحت پوشش بیمه تمام خطر نصب البرز

در بیمه تمام خطر نصب موارد زیر تحت پوشش و حمایت این بیمه‌نامه قرار می‌گیرند:

 • حوادث طبیعی مانند: سیل، زلزله، طوفان، لغزش و رانش زمین و صاعقه
 • آتش سوزی و خسارات ناشی از آن
 • انفجار
 • سرقت همراه با شکست حرز
 • اشتباه در محاسبات و طراحی
 • اشتباه در اجرای پروژه
 • خطراتی که در کارخانه و محل تولید ماشین‌آلات به کار گرفته شده است.
 • استفاده از مصالح بی‌کیفیت و معیوب
 • پوشش مسئولیت برای اشخاص ثالث در برابر خسارات مالی یا جانی

بیمه تمام خطر پیمانکاران (C.A.R) البرز

بیمه تمام خطر پیمانکاران البرز همه خطراتی را که در محیط انجام پروژه باشد و جزء استثنائات بیمه‌نامه نباشد تحت پوشش قرار می‌دهد. یعنی همه پروژه‌های عمرانی مانند ساخت راه‌ها، راه‌آهن‌ها، کارخانه‌ها، ساختمان‌های مسکونی و تجاری، فرودگاه‌ها، سدها و… تحت این پوشش قرار می‌گیرند. مطابق این بیمه تجهیزات، ابزار و ماشین‌آلات مورد استفاده در پروژه، ساختمان‌های موقت در محل پروژه و یا اموالی که در حوالی محل پروژه قرار دارند، همچنین مسئولیت خسارت وارد‌شده به اشخاص ثالث در محل پروژه همگی تحت پوشش این بیمه قرار گرفته و این خسارات توسط بیمه البرز پرداخت خواهد شد. اگر بخواهیم این خسارات را دسته‌بندی کنیم به صورت زیر می‌توان بیان کرد که بیمه تمام خطر پیمانکاران البرز چه خساراتی را تحت پوشش قرار می‌دهد:

 • حوادث طبیعی از جمله صاعقه، زلزله، نشست و لغزش زمین، سیل، باران و طغیان آب، خطر بهمن، سونامی یا موج‌های بزرگ دریایی که بر اثر آتشفشان ایجاد شده باشد.
 • آتش‌سوزی و انفجار
 • سقوط هواپیما
 • خسارات ایجادشده به خاطر عدم مهارت در کار با دستگاه‌ها و یا سهل‌انگاری
 • سرقت
 • شکست حرز
 • خسارات ناشی از کاربرد آب برای انجام عملیات اطفاء حریق.
 • خسارات واردشده به ماشین‌آلات، مصالح و تجهیزات در زمان جابجایی به محل پروژه و یا در زمان انبارداری، نصب و راه‌اندازی، سوار و یا پیاده کردن آن‌ها ایجاد شود

بیمه مخازن تحت فشار البرز

بیمه مخازن تحت فشار که آن را بیمه بویلر نیز می‌گویند در قبال مواردی متعهد است که در اثر انفجار مخازن تحت فشار به وجود می‌آیند و از نظر مالی و جانی به بیمه‌گزار و یا اشخاص ثالث خسارت وارد می‌کند.

بیمه ماشین‌آلات و تجهیزات پیمانکاری البرز

بیمه‌نامه‌ای است که برای ماشین‌آلات و تجهیزات به کار گرفته شده در پروژه‌های عمرانی استفاده می‌شود. ماشین‌آلاتی مانند لودرها، بولدوزرها، انواع بیل‌های مکانیکی، گریدر و همه ماشین‌آلات مشابه و مورد استفاده در پروژه عمرانی تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرند

بیمه شکست ماشین‌آلات البرز

در محیط‌های صنعتی مانند کارخانه‌ها از ماشین‌آلات مختلفی استفاده می‌شود که معمولاً گران‌قیمت بوده و در صورتی که دچار آسیب شوند خسارات سنگینی را به بار می‌آورند. بیمه شکست ماشین‌آلات البرز خسارت‌های ایجادشده مکانیکی و الکتریکی را تحت پوشش قرار می‌دهد. ماشین‌آلاتی که می‌توانند از این بیمه‌نامه استفاده کنند شامل موارد زیر هستند:

 • ۱٫ ماشین‌آلات به کار گرفته‌شده در صنایع غذایی
 • ۲٫ ماشین‌آلات مورد استفاده در صنایع مختلف مانند نساجی، چاپ و…
 • ۳٫ ژنراتور و توربین

خسارات تحت پوشش بیمه شکست ماشین‌آلات البرز

هر بیمه‌نامه مطابق قوانین خود، خطرات خاصی را تحت پوشش قرار می‌دهد. خساراتی که بیمه شکست در قبال پرداخت آن‌ها تعهد دارد شامل موارد زیر است:

 • عوامل جوی
 • خطا در طراحی
 • سقوط هواپیما
 • خطای کارگران که ممکن است عامدانه نیز باشد.
 • نوسانات برق که باعث شکست الکتریکی شود.
 • خسارات فیزیکی
 • سقوط اشیا خارجی به درون ماشین‌آلات
 • خطا در روغن‌کاری
 • خسارات ایجاد‌شده که دلیل آن شکست مکانیکی است.

بیمه عدم‌النفع در نتیجه شکست ماشین‌آلات البرز

با از بین رفتن ماشین‌آلات در یک محیط کاری مانند کارخانه ممکن است آن بخش به طور کامل تعطیل شده و در نتیجه کارخانه از سود خود در آن مقطع زمانی تا تعمیر و یا جایگزین شدن دستگاه جدید محروم بماند. این بیمه سود از دست رفته را جبران نموده و در پرداخت حقوق کارگران و کارکنان بخش مربوطه در ایامی که به دلیل خرابی ماشین‌آلات تعطیل هستند کمک می‌کند.

برخی از کالاها نیاز به نگهداری در محیط سردخانه دارند و در غیر این صورت به سرعت دچار فساد می‌شوند که این امر به صاحبان این نوع کالا خسارت وارد می‌کند. بیمه کالاهای سردخانه‌ای در زمانی که به دلیل خرابی و شکست دستگاه‌ها و ماشین‌آلات سردکننده، کالای بیمه‌گزار فاسد شود ضرر ایجادشده را جبران می‌کند.

بیمه سازه البرز

 • بیمه سازه البرز بعد از تکمیل پروژه‌های ساختمانی است و موارد بیمه‌شده از قبیل راه‌ها، راه‌آهن‌ها، تونل‌ها، مخازن آب، خطوط انتقال نفت و گاز و لوله، خطوط انتقال فاضلاب، سدها، برج‌ها، ساختمان‌های اداری و مسکونی پس از ساخت و تحویل را مورد پوشش قرار می‌دهد. بنا به آن اگر سازه بیمه‌شده بر اثر حوادث زیر دچار خسارت شود، بیمه سازه البرز خسارت ایجادشده را جبران می‌کند:
 • ۱٫ زلزله، لغزش، رانش و نشست زمین، طوفان، سیل و طغیان آب، امواج دریا که به خاطر فوران و فعالیت‌های آتشفشانی ایجاد شده باشد
 • ۲٫ صاعقه، آتش‌سوزی، انفجار
 • ۳٫ یخبندان و برف
 • ۴٫ برخورد وسایل نقلیه هوایی، زمینی و دریایی
 • ۵٫ و در نهایت در اثر فعالیت‌های عامدانه اشخاص

بیمه تأمین امنیت یا بیمه طرح جامع خانوار البرز

این بیمه‌نامه در راستای ایجاد امنیت برای خانواده‌ها و محل سکونت آن‌ها است. خساراتی که در اثر خطراتی مانند آتش‌سوزی، انفجار، زلزله و برخورد صاعقه ایجاد می‌شود توسط این بیمه‌نامه تحت پوشش قرار می‌گیرد. بیمه‌گزار با توجه به ارزش اموال خود می‌تواند نسبت به انتخاب و دریافت این بیمه‌نامه اقدام کند. این طور می‌توان گفت که این بیمه‌نامه در واقع از مجموع چند بیمه‌نامه که شامل بیمه آتش‌سوزی، مسئولیت در قبال اشخاص ثالث و بیمه اشخاص است. در بیمه طرح جامع خانوار بیمه البرز می‌توان هم ساختمان و تأسیسات و هم لوازم موجود در منزل را در برابر خطراتی مانند آتش‌سوزی، صاعقه، انفجار، زلزله و سرقت بیمه کرد

خسارات تحت پوشش بیمه طرح جامع خانوار بیمه البرز

با خرید این بیمه چنانچه در اثر خطرات گفته‌شده هریک از اعضا خانواده دچار نقص عضو شده و یا نیازمند استفاده از امکانات پزشکی باشد و یا فوت کند این بیمه خسارات ایجادشده و هزینه‌های پزشکی را پرداخت می‌کند. همچنین پرداخت غرامت به افراد ثالث مانند همسایه‌ها که در اثر این حوادث آسیب‌ دیده باشند نیز توسط این بیمه امکان‌پذیر است. در نهایت چنانچه محل سکونت در اثر هر یک از این موارد از بین رفته و غیر قابل استفاده باشد، پرداخت اجاره محل اسکان موقت نیز توسط این بیمه پرداخت می‌شود. برای دریافت خسارت بیمه‌گزار باید مالک منزل و یا ساختمان بیمه‌شده باشد. همچنین بیمه‌گزار باید در زمان خرید بیمه‌نامه ارزش روز ساختمان را وارد کند و در مواقعی که ارزش اموال کمتر از ارزش واقعی آن‌ها بیان شده باشد، بیمه‌گر تنها مطابق همان ارزش ذکرشده در بیمه‌نامه خسارت پرداخت می‌کند.

بیمه عمر البرز

بیمه عمر و تشکیل سرمایه البرز را با نام‌‌های دیگری مانند بیمه عمر و سرمایه‌گذاری نیز می‌شناسند. این بیمه‌نامه زندگی افراد را ضمانت می‌کند. مطابق شرایط بیمه‌نامه چنانچه در زمان مدت قرارداد بیمه‌‌گزار یا افراد بیمه‌شده فوت کنند و یا دچار خسارات تحت پوشش بیمه‌نامه شوند، مطابق بیمه عمر این خسارت به بیمه‌گزار پرداخت شده و یا سرمایه فوت به ذی‌نفعان بیمه‌گزار پرداخت می‌شود.

پوشش‌های بیمه عمر البرز

پوشش اصلی بیمه عمر سرمایه فوت عادی است که بر اساس آن اگر بیمه‌گزار در طول مدت قرارداد به هر علت فوت کند، مبلغی تحت عنوان سرمایه فوت به خانواده و یا ذی‌نفعان او پرداخت می‌شود. سرمایه فوت در اثر حادثه نیز مبلغی است که به خانواده بیمه‌گزار پرداخت می‌شود و در صورتی است که بیمه‌گزار در طول مدت قرارداد بر اثر حوادث فوت کند. مبلغ سرمایه فوت در اثر حادثه در بیمه عمر البرز ۳ برابر سرمایه فوت عادی است. پوشش‌های دیگری که در بیمه عمر و تشکیل سرمایه وجود دارد به شرح زیر هستند:

 • پوشش امراض خاص : اگر بیمه‌گزار در طول مدت قرارداد دچار بیماری شده و نیاز به عمل قلب باز پیدا کند یا دچار سرطان شود، سکته مغزی و یا سکته قلبی کند و در نهایت پیوند اعضا حیاتی بدن را انجام دهد مطابق بیمه‌نامه به وی خسارت امراض خاص پرداخت می‌شود.
 • پوشش سرمایه ازکارافتادگی : سرمایه‌ای است که در صورت ازکارافتادگی دائم و کامل بیمه‌گزار در طول مدت قرارداد به وی پرداخت خواهد شد.
 • پوشش معافیت از پرداخت حق بیمه : زمانی که بیمه‌گزار دچار ازکارافتادگی شود، طبیعتاً قادر به کار کردن نیست و نمی‌تواند باقیمانده حق بیمه‌های پرداختی بیمه عمر را بپردازد؛ با این پوشش وی از پرداخت حق بیمه معاف شده و بیمه‌نامه نیز همچنان با همان شرایط قبل تا پایان مدت قرارداد معتبر باقی خواهد ماند.

تشکیل سرمایه در بیمه عمر و سرمایه گذاری البرز

بیمه عمر بیمه‌ای بلندمدت و زمان آن از ۵ تا ۳۰ سال است. مقدار حق بیمه‌های پرداختی در بیمه عمر توسط بیمه‌گزار تعیین می‌شود و همچنین بیمه‌گزار باید مشخص کند که سرمایه خود را در هر سال چقدر می‌خواهد افزایش دهد تا اثر تورم سالانه خنثی شود. بیمه‌گزار با خرید بیمه عمر در واقع یک نوع سرمایه‌گذاری بلندمدت انجام می‌دهد و همه حق بیمه‌هایی که پرداخت می‌کند، صرف امور بیمه‌ای نمی‌شود بلکه همانند سپرده بانکی نزد بیمه‌گر می‌ماند و هرساله به آن دو نوع سود تضمینی و سود حاصل از مشارکت تعلق می‌گیرد. با پایان قرارداد همه حق بیمه‌های پرداخت‌شده به همراه سودهای پرداختی به بیمه‌گزار پرداخت می‌شود که به آن سرمایه بیمه عمر می‌گویند. سرمایه بیمه عمر به صورت یکجا و یا مستمری به انتخاب بیمه‌گزار قابل دریافت است. خرید این بیمه‌نامه نیز سقف سنی مشخصی ندارد و بیمه‌گزار می‌تواند برای فرزندان و افراد دیگر خانواده خود از بدو تولد این بیمه‌نامه را تهیه کند.

بیمه‌نامه مخصوص بیمه البرز

بیمه‌نامه‌های مخصوص شامل بیمه‌نامه‌هایی است که در موارد خاص صادر می‌شوند و مانند بیمه‌های تجاری معمول فراگیر نیستند. موارد زیر را می‌توان به عنوان نوعی از بیمه‌نامه‌های خاص بیمه البرز به حساب آورد:

بیمه پول البرز

در این بیمه‌نامه تعریف پول شامل سکه و اسکناس و هر سند مالی‌ای می‌شود که بتوان آن را به پول نقد تبدیل کرد مانند انواع چک‌ها، سفته، تمبرهای مالیاتی و دیگر اوراق بهادار. مطابق این تعریف، سکه‌های طلا و گران‌بها تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار نمی‌گیرند. تمامی افراد حقیقی و سازمان‌های حقوقی مانند بانک‌ها، شرکت‌ها، کارخانه‌ها، فروشگاه‌های بزرگ و… که به نحوی با حجم انبوهی از پول و وجوهات نقدی سروکار دارند می‌توانند پول خود را در برابر خطرات و حوادث بیمه کنند. حوادثی از قبیل دزدی با شکست حرز، برخورد وسایل نقلیه حامل پول که منجر به مفقودی و یا نابودی پول و اسناد مالی شود، طوفان، سیل و زلزله، آتش‌سوزی و خسارت ناشی از صاعقه تحت پوشش بیمه پول البرز هستند و در چنین حوادثی خسارت ایجادشده توسط بیمه البرز قابل جبران است. این بیمه‌نامه برای زمانی است که پول در محل و یا در صندوق نگهداری می‌شود اما نوع دیگری از بیمه پول نیز توسط بیمه البرز صادر می‌شود که اصطلاحاً به آن بیمه پول در گردش می‌گویند و پول و دیگر وجوهات را در زمان حمل و جابجایی تحت پوشش قرار می‌دهد. در این مواقع چنانچه خساراتی ناشی از سرقت، آتش‌سوزی، انفجار و صاعقه به پول وارد شود، بیمه البرز این خسارت را پرداخت می‌کند.

بیمه بدنه کشتی و ماشین‌آلات کشتی البرز

کشتی‌ها نیز دارای بیمه هستند و به عنوان یکی از وسایل نقلیه مورد استفاده در دریا در معرض آسیب‌ها و خسارات مخصوص به خود قرار دارند. به همین منظور بیمه بدنه و ماشین‌آلات کشتی متعهد می‌شود که در صورت ایجاد خساراتی که تحت پوشش بیمه‌نامه باشد، جبران خسارت کند. خطراتی که توسط بیمه کشتی البرز پوشش داده می‌شوند شامل موارد زیر است:

 • هزینه‌های به دریا انداختن کشتی‌ها
 • خسارات ایجادشده که ناشی از عمل دزدان دریایی است.
 • آتش‌سوزی‌ها و انفجارها
 • خسارات ناشی از حوادثی که متعلق به دریا، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و همه آب‌های قابل کشتیرانی باشند.
 • در حوادثی مانند برخورد کشتی‌ها با یکدیگر که در اثر آن ممکن است به اشخاص ثالث آسیب و خسارت وارد شود‌ در مواردی که مالکان کشتی مقصر حادثه باشند مطابق این بیمه‌نامه به اشخاص زیان‌دیده، غرامت پرداخت می‌شود.
 • خسارات ناشی از برخورد هواپیما با کشتی و یا سقوط آن بر روی کشتی. همچنین سقوط متعلقات و اشیا خارج شده از هواپیما بر کشتی‌ها نیز تحت پوشش این بیمه‌نامه است
 • حوادث طبیعی مانند آتشفشان، صاعقه و زلزله.
 • شکست تأسیسات هسته‌ای و راکتورها و یا آسیب‌دیدگی آن‌ها در اثر حوادث.

بیمه بدنه مخازن و کانتینرهای مخصوص حمل مایعات البرز

بیمه بدنه مخازن البرز برای کشتی‌ها و شرکت‌های حمل‌ونقل صادر می‌شود که مخصوص حمل مایعات و مواد شیمیایی و دارای کانتینرهایی بزرگ‌تر از ۲۰ فوت هستند. مطابق این بیمه، چنانچه این کشتی‌ها و شرکت‌های حمل‌ونقل در زمان فعالیت‌های خود دچار حوادثی از قبیل برخورد، حوادث جاده، غرق شدن کشتی و آتش‌سوزی شوند، بیمه البرز خسارت واردشده را پرداخت می‌کند.

بیمه هواپیما البرز

هواپیماها نیز مانند کشتی‌ها بیمه‌های مخصوص به خود را دارند تا در صورت ایجاد خسارت، از آن استفاده کنند. بیمه هواپیما در زمینه‌های مختلفی ارایه می‌شود که هر کدام بخش مخصوصی را تحت پوشش قرار می‌دهند. انواع بیمه هواپیما در بیمه البرز به شرح زیر است:

 • بیمه مسئولیت در قبال خطراتی که بار مسافر را تهدید می‌کند
 • بیمه مسئولیت بار در هواپیماهای مسافربری
 • بیمه مسئولیت در قبال خطراتی که اشخاص ثالث را تهدید می‌کند و باعث ایجاد خسارت به این افراد می‌شود
 • بیمه بدنه هواپیما

بیمه درمان تکمیلی البرز

بیمه درمان تکمیلی یکی از بیمه‌هایی است که نقش مهمی در پرداخت هزینه‌های مازاد درمانی به عهده دارد. بیمه‌های درمانی مانند بیمه درمان تامین اجتماعی و یا خدمات درمانی بیمه‌هایی پایه‌ای هستند و تنها بخشی از هزینه‌های درمانی و در اصل ۳۰ % از این هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند. اگر هزینه‌های درمانی بیمه‌گزار بیشتر از حد پرداخت بیمه‌های پایه باشد، بیمه‌گزار باید شخصاً نسبت به پرداخت آن اقدام کند. نقش بیمه درمان تکمیلی البرز در پرداخت همین میزان هزینه‌های مازاد درمانی است و این بیمه تا سقف تعهدات خود، هزینه‌های درمانی را پرداخت می‌کند.

انواع بیمه درمان تکمیلی البرز

انواع بیمه درمانی به صورت گروهی و انفرادی است. معمولاً بیمه درمان تکمیلی گروهی است که توسط بیمه البرز و دیگر شرکت‌های بیمه صادر می‌شود و مطابق آن برای اعضای مجموعه‌ای که بالای ۵۰ نفر عضو داشته باشد، بیمه درمان تکمیلی البرز به صورت گروهی صادر می‌شود. در صورتی که تعداد افراد متقاضی بیشتر شود، حق بیمه‌های پرداخت می‌تواند کمتر باشد و خدمات بهتری به تناسب افراد ارایه شود. بیمه درمان تکمیلی به صورت انفرادی نیز ارایه می‌شود و در صورتی که افراد مختلف بخواهند از آن استفاده کنند با پرداخت حق بیمه، می‌توانند از آن استفاده کنند.

بیمه مسئولیت البرز

هر شغل تعریف‌شده و قانونی، مسئولیتی را برای انجام‌دهنده و یا دارنده آن به وجود می‌آورد. مسئولیتی که باید انجام دهد و مسئولیتی که در قبال دیگران دارد. در صورتی که فرد در انجام این مسئولیت سهواً دچار خطایی شود که منجر به آسیب به دیگران شود باید خطای رخ‌داده را جبران و خسارت ایجادشده را پرداخت کند. بنابراین تعریف می‌بینیم که حوزه ارایه بیمه مسئولیت البرز بسیار گسترده است و برای هر شغلی با شرایط گفته‌شده می‌توان بیمه مسئولیت البرز تهیه کرد. بیمه مسئولیت علاوه بر جبران خسارت باعث می‌شود که افراد با دلگرمی بیشتری نسبت به انجام وظایف و کار خود اقدام کنند. در برخی مشاغل مانند پزشکی، این بیمه‌نامه اجباری است و همه پزشکان موظف هستند برای انجام فعالیت خود بیمه مسئولیت پزشکان دریافت کنند. بیمه‌های مسئولیت البرز که برای مشاغل و مسئولیت‌های مختلف ارایه می‌شود به شرح زیر است:

بیمه مسئولیت جامع البرز

کسانی که مثل پیمانکاران مسئول اجرای پروژه‌های تأسیساتی و پروژه‌های ساختمانی هستند، می‌توانند بیمه مسئولیت جامع البرز را تهیه کنند. این بیمه‌نامه در قبال خطرات ایجادشده برای کارکنان و یا دیگر افراد در محیط پروژه، پیمانکار را بیمه می‌کند.

بیمه مسئولیت فنی بیمارستان البرز

خساراتی که در بیمارستان و محیط‌های درمانی به بیمار و دیگر اشخاص وارد می‌شود، تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار می‌گیرند. موارد پرداخت خسارت در بیمه مسئولیت فنی بیمارستان عبارت‌اند از خسارت‌هایی که ناشی از کمبود و نقص امکانات، تأسیسات و تجهیزات پزشکی و درمانی.

بیمه مسئولیت پزشکان البرز

این بیمه‌نامه نه تنها برای پزشکان بلکه برای پیراپزشکان، دندان‌پزشکان، متخصصین ارولوژی و آزمایشگاه نیز قابل تهیه و استفاده است. بر اساس این بیمه‌نامه چنانچه در اثر خطا و قصوری که توسط پزشک به وجود آمده به بیمار خسارتی وارد شود، توسط بیمه مسئولیت جبران خواهد شد. منظور از خطا، اشتباهات پزشکی است که ممکن است در هر یک از مراحل معاینه و مداوا اتفاق بیفتد و به بیمار آسیب رسانده و یا حتی موجب فوت وی شود. به همین منظور باید در بیمه‌نامه حداکثر میزان تعهد بیمه‌گر لحاظ شود تا در مواقع صدور حکم، بیمه‌گر بتواند تا سقف تعهدات مندرج در بیمه‌نامه خسارت پرداخت کند. در این بیمه‌نامه نیز مواردی وجود دارد که بیمه‌گر نسبت به پرداخت خسارت آن تعهدی ندارد مانند:

 • پرداخت خسارت به شکایات و اعدای دیگر اشخاص مبنی بر عدم‌النفع بودن.
 • پرداخت خسارات ناشی از عمل‌های غیر حیاتی و به منظور زیبایی.
 • پرداخت خسارت واردشده به افراد منسوب به بیمار.
 • خسارت‌هایی که به بیمار در خارج از بیمارستان و محل درمانگاه وارد شده باشد.
 • چنانچه بیمه‌گزار در زمان مداوای بیمار تحت تأثیر مواد مخدر و مشروبات الکلی باشد و در نتیجه به بیمار خسارتی وارد شود، بیمه مسئولیت پزشکان البرز تعهدی در خصوص پرداخت خسارت نخواهد داشت
 • ایجاد خسارت در زمان انجام عمل‌های خلاف قوانین کشور مانند سقط جنین در بعضی از شرایط.

بیمه مسئولیت مدنی کارفرمای البرز

): همه کارفرمایان که نیروی کار فعال دارند نسبت به اتفاقات و حوادثی که برای کارکنان خود در محیط کار می‌افتد مسئول هستند. بیمه مسئولیت مدنی کارفرما به همین منظور از مسئولیت کارفرمایان حمایت می‌کند و مطابق آن چنانچه برای کارکنان این محیط‌ها حوادث جسمی و جانی رخ دهد بیمه مسئولیت خسارت واردشده را از پرداخت هزینه‌های پزشکی و درمانی تا غرامت نقص عضو یا دیه فرد را در صورت فوت، پرداخت می‌کند.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای برای مهندسان طراح، ناظر و محاسب ساختمان البرز

مهندسان ناظر، طراح و افراد محاسب ساختمان برای دریافت این بیمه‌نامه باید دارای عضویت سازمان نظام مهندسی باشند و همچنین پروانه اشتغال نیز داشته باشند. در این صورت است که می‌توانند بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسان ناظر، طراح و محاسب بیمه البرز را تهیه کنند. با خرید این بیمه‌نامه خسارت‌های سهوی ناشی از فعالیت این افراد به اشخاص ثالث و کارکنانی که در حال انجام پروژه باشند جبران خواهند شد.

بیمه مسئولیت مدیران هتل‌ها و سالن‌های پذیرایی البرز

مدیران هتل‌ها و سالن‌های پذیرایی مسئول خسارت‌هایی هستند که ممکن است در زمان اقامت مسافر و در اثر استفاده از امکانات این محیط‌ها ایجاد شود. این بیمه خسارات مالی و جانی ایجادشده از این طریق را پرداخت می‌کند.

بیمه مسئولیت مدنی مالکین آسانسور البرز

مالکان ساختمان‌هایی که آسانسور دارند موظف هستند که نسبت به نگهداری و مراقبت و تعمیر آسانسور اقدامات لازم را انجام دهند با تمام این اقدامات اما گاهی شاهد هستیم که بر اثر حوادث ناشی از عیوب آسانسورها افراد استفاده‌کننده آسیب می‌بینند. خسارات که به اشخاص ثالث در اثر استفاده از آسانسور وارد می‌شود توسط این بیمه پرداخت می‌شود.

بیمه مسئولیت برای اشخاص ثالث در زمان انجام عملیات ساختمانی البرز

انجام عملیات ساختمانی ممکن است باعث خسارات مالی و جانی به اشخاص ثالث شود. خساراتی مانند تخریب ساختمان‌های مجاور و یا آسیب‌دیدگی آن‌ها در اثر گودبرداری، یا خسارت به اموال عمومی مانند تخریب لوله‌های انتقال آب و گاز و خطوط برق و تلفن، تخریب پیاده‌رو‌ها و فضای سبز و در نهایت خسارات جانی که ممکن است به عابران پیاده و یا مالکان و ساکنین ساختمان‌های مجاور، همه تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرند.

بیمه مسئولیت حمل و نقل البرز

شرایط این بیمه مطابق کنوانسیون CMR تعیین شده است و از مسئولیت شرکت‌های حمل و نقل که از طریق جاده جابجایی کالا را انجام می‌دهند حمایت می‌کند و اگر خسارتی به کالا وارد شود که شرکت حمل‌ونقل مقصر آن شناخته شود، خسارت ایجادشده توسط بیمه پرداخت می‌شود. میزان خسارت پرداختی نیز بر اساس توافقی است که بین بیمه‌گزار و بیمه‌گر در زمان عقد قرارداد انجام شده است.

بیمه مسئولیت حمل و نقل داخلی البرز

مسئولیت شرکت‌های باربری و حمل و نقل داخلی در قبال محموله‌هایی که دریافت می‌کنند و صاحبان کالاها توسط این بیمه تحت پوشش قرار گرفته و حمایت می‌شوند.

بیمه مسئولیت حمل‌ونقل هوایی البرز

این بیمه مطابق قوانین کنوانسیون ورشو، از مسئولیت شرکت‌های بیمه در قبال صاحبان کالاهایی که قرار است از طریق هوایی جابجا شوند حمایت می‌کند.

بیمه مسئولیت مدیران باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی البرز

ورزشکاران و افراد استفاده‌کننده از باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی اگر در زمان تمرین و یا مسابقه دچار آسیب‌دیدگی و خسارات جانی شوند به طوری که مدیر و یا مسئول باشگاه ورزشی مقصر شناخته شود، این بیمه خسارت واردشده را می‌پردازد.

بیمه مسئولیت مهندسان بازرس گاز البرز

خسارات ناشی از خطای مهندسین بازرس گاز را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بیمه مسئولیت شرکت‌های تولید و نصب سیستم‌های گازسوز خودرو بیمه البرز

با این بیمه‌نامه اگر در اثر خطای این شرکت‌ها در تولید و نصب سیستم گازسوز اتومبیل‌ها خسارتی به اشخاص ثالث وارد شود، این بیمه خسارت واردشده را جبران می‌کند.

بیمه مسئولیت تولید و نصب تابلوهای تبلیغاتی البرز

شرکت‌هایی که تابلوهای تبلیغاتی را تولید و نصب می‌کنند در قبال خساراتی که این تابلوها در اثر نصب غیر صحیح و یا دیگر خطاهای انسانی به اشخاص ثالث وارد می‌کنند مسئول هستند و این بیمه‌نامه همین مسئولیت را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بیمه مسئولیت مدیران و دارندگان شهربازی البرز

اگر در زمان حضور استفاده‌کنندگان در شهربازی و به خاطر استفاده از امکانات و وسایل شهربازی، کسانی دچار آسیب و خسارتی شوند، مدیران شهربازی مسئول خواهند بود و این بیمه در پرداخت این خسارات به مدیران شهربازی‌ها کمک می‌کند.

بیمه مسئولیت مدیران و دارندگان مهد کودک بیمه البرز

چنانچه در محیط مهدکودک حوادثی برای کودکان و اشخاص ثالث رخ دهد که مقصر مدیر مهدکودک شناخته شود، این بیمه می‌تواند خسارت ایجادشده را جبران کند.

بیمه مسئولیت دارندگان سینماها و سالن‌های نمایش بیمه البرز

اگر در زمان حضور تماشاگران و بازیگران و دیگر افراد در این محیط‌ها و به منظور استفاده از امکانات آن‌ها، حوادثی رخ دهد مدیر سینما یا سالن نمایش مسئول خواهد بود که بیمه مسئولیت البرز در این خصوص، خسارت وارد شده را پرداخت می‌کند.

بیمه مسئولیت دارندگان جرثقیل بیمه البرز

بیمه البرز با ارایه بیمه مسئولیت در این خصوص به بیمه‌گزار کمک می‌کند تا اگر در زمان کار با جرثقیل مانند بارگیری و یا تخلیه بار به اشخاص ثالث خسارتی اعم از مالی و جانی وارد شود، توسط این بیمه‌نامه پرداخت می‌شود.

بیمه مسئولیت مدیران استراحتگاه‌های ساحلی البرز

مدیران استراحتگاه‌های ساحلی نیز مسئول خسارت‌هایی هستند که برای افراد مراجعه‌کننده به این مکان‌ها و در زمان استفاده از امکانات آنجا ایجاد می‌شود. بیمه مسئولیت به این افراد کمک می‌کند تا خسارات ایجادشده را جبران کنند.

بیمه مسئولیت نگهبانان مسلح بانک‌ها بیمه البرز

نگهبان مسلح بانک یکی از مشاغلی است که ممکن است با خطرات زیادی مواجه شود. بیمه مسئولیت بیمه البرز خسارت‌های سهوی ایجادشده برای اشخاص ثالث توسط این نگهبانان و در زمان انجام وظیفه را پوشش می‌دهد.

بیمه مسئولیت جامع شهرداری البرز

بیمه البرز این بیمه‌نامه را مخصوص شهرداری‌ها ارایه می‌کند و خطای ناشی از فعالیت این سازمان را که موجب ایجاد خسارات مالی و جانی به شهروندان شود تحت پوشش قرار می‌دهد.

بیمه مسئولیت انواع طرح‌های احداثی شبکه آب و فاضلاب، مخابرات، گاز و برق بیمه البرز

این بیمه خسارات وارد شده به اشخاص ثالث در اثر سهل‌انگاری در اجرای این پروژه‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بیمه مسئولیت مدیران استخر و نجات غریق‌ها بیمه البرز

اگر در اثر سهل‌انگاری این افراد خسارتی به افراد استفاده‌کننده از استخر به وجود بیاید بیمه مسئولیت نجات‌غریق و مدیران استخرها این خسارات را تحت پوشش قرار می‌دهند.

بیمه مسئولیت صاحبان تعمیرگاه‌های خودرو بیمه البرز

زمانی که اشخاص ثالث در محیط تعمیرگاه دچار حوادثی شوند و خسارتی ببینند چنانچه صاحبان تعمیرگاه‌ها مقصر شناخته شوند این بیمه خسارات ایجادشده را جبران می‌کند.

بیمه مسئولیت دارندگان پارکینگ‌های عمومی بیمه البرز

اگر در محیط پارکینگ‌ها خسارتی برای اشخاص استفاده‌کننده ایجاد شود که مقصر آن مسئول و یا مدیر پارکینگ باشد، خسارت ایجادشده توسط این بیمه پرداخت می‌شود.

بیمه مسئولیت برگزارکنندگان تورهای سیاحتی و زیارتی بیمه البرز

برگزارکنندگان تورهای مسافرتی در قبال مسافرین خود مسئولیت دارند و چنانچه در طول تور برگزار شده خسارتی متوجه مسافرین شود که ناشی از خطای این برگزارکنندگان تورها باشد، این بیمه خسارت را جبران خواهد کرد.

بیمه مسئولیت شرکت‌های برق بیمه البرز

شرکت‌های برق در خدمات‌رسانی خود نسبت به مشترکین دارای مسئولیت هستند و چنانچه در حین خدمات‌رسانی و در اثر قصور از سوی کارکنان این شرکت خسارتی متوجه مشترکین شود، مطابق بیمه‌نامه خسارت وارده توسط بیمه مسئولیت البرز پرداخت خواهد شد.

همان طور که گفتیم بیمه‌های مسئولیت بسیار گسترده هستند و تقریباً برای هر شغلی که مطابق قانون بوده و تعریف شده باشد می‌توان بیمه مسئولیت تهیه

موقعیت بیمه البرز در بازار بیمه کشور

بیمه البرز به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های بیمه در ایران شناخته شده است. به طوری که می‌توان آن را در شمار ۵ شرکت اول بیمه کشور دانست. با توجه به این موضوع می‌توان فهمید که سهم بیمه البرز در بازار بیمه کشور قابل توجه است. گستردگی رشته‌های بیمه‌ای و شبکه فروش این شرکت باعث شده است تا بتوانید در تمام کشور به بیمه البرز دسترسی داشته باشید و بیمه مورد نیاز خود را دریافت کنید. بنا به اعلام شرکت بیمه البرز این نهاد اکنون بیش از ۵۰ شعبه در داخل کشور و بیش از ۳۰۰۰ نمایندگی بیمه فعال دارد که هم اکنون مشغول خدمات‌رسانی هستند. اگر بخواهیم طبق آخرین آمار بیمه مرکزی میزان سهم بیمه البرز از بازار بیمه کشور را بررسی کنیم به نتایج جدول زیر خواهیم رسید که نشان‌دهنده فعالیت این بیمه در سال ۱۳۹۵ بوده است. با بررسی میزان فروش و شبکه فروش بیمه البرز از ابتدای تاسیس آن می‌توان فهمید این شرکت بیمه تاکنون چطور توانسته است جایگاه خود را در کنار دیگر شرکت‌های بزرگ حفظ کند.

رشته
آمار فعالیت بیمه ای شرکت بیمه البرز در سال ۱۳۹۵
حق بیمه تولیدی (میلیارد ریال) در سال ۱۳۹۵
تعداد بیمه نامه صادر شده در سال ۱۳۹۵
سهم از بازار به درصد
شبکه فروش
تعداد کارکنانتعداد شعبتعداد نمایندگان بیمه
تعداد خسارتی پرداختی در سال ۱۳۹۵
مجموع غیر زندگی
۱۷,۳۵۱/۶
۲,۷۸۴,۳۸۱
۵/۱۲
۱,۴۷۷,۶۵۰
زندگی یا عمر
۱,۵۲۷/۴
۳۸,۱۹۷
۲/۰۳
۳,۴۵۳
جمع کل
۱۸,۹۷۸/۰
۲,۸۲۲,۵۷۸
۵/۰۱
۱,۳۱۱۵۳۱۹۸۹
۱,۴۸۱,۱۰۳

بیمه البرز در یک نگاه

بیمه البرز به عنوان یک بیمه خصوصی که تنها در طی مدت کوتاهی بعد از انقلاب اسلامی ملی اعلام شد، توانسته است همگام با صنعت بیمه پیشرفت کند و به بخشی از نیاز بیمه‌ای کشور پاسخ بدهد. از مهم‌ترین این همگام بودن با تغییرات می‌توان به استفاده از اینترنت و ورود به فضای مجازی نام برد. بیمه البرز تلاش می‌کند تا در جدیدترین بازار بیمه کشور یعنی بازار اینترنتی حضور پیدا کند و از این طریق نیز سهم خود از فروش بیمه‌نامه را ارتقا دهد. با استفاده از اینترنت امروزه می‌توانید اقساط بیمه‌ای خود را بدون مراجعه به کارگزاری‌های بیمه البرز و به صورت آنلاین واریز کنید. همچنین همکاری شرکت بیمه البرز با مجموعه‌هایی نظیر بیمیتو این امکان را به بیمه‌گزار داده است که بیمه‌نامه مورد نیاز خود را به صورت آنلاین خریداری کند و دیگر نیازی به صرف وقت و هزینه برای رفتن به نمایندگی‌ها و کارگزاری‌های بیمه نباشد. تلاش برای گسترش فعالیت‌های بیمه‌ای و ارایه بیمه‌نامه با شرایط متفاوت نسبت به دیگر شرکت‌ها همچنان در بیمه البرز وجود دارد که تایید کننده حضور پرقدرت این شرکت در آینده صنعت بیمه خواهد بود.

http://shahrebime.net/%d9%85%d8%b1%d8%a7%da%a9%d8%b2-%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d8%a6%d9%87-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%a7%d8%aa-%d9%88-%d8%ae%d8%b3%d8%a7%d8%b1%d8%aa-%d8%a8%db%8c%d9%85%d9%87-%d8%a7%d9%84%d8%a8%d8%b1%d8%b2/

بیمه البرزحق بیمه تولیدی سال ۹۳نرخ رشد تولید%سهم در شرکت تولیدی%سهم از بازار تولیدی%ضریب خسارت سال ۹۳
آتشسوزی۷۱۸٫۸۱۴٫۸۰%۵٫۱۰%۸٫۷۰%۳۰٫۸
باربری۳۰۴٫۴۱۰٫۲۰%۲٫۲۰%۱۵٫۵۰%۳۰٫۴
حوادث۱۱۴٫۸۲۳٫۴۰%۰٫۸۰%۳٫۹۰%۲۲٫۷
حوادث راننده۵۹۱٫۸۷۹٫۳۰%۴٫۲۰%۶٫۳۰%۶۵٫۸
بدنه اتومبیل۱۱۷۲٫۸۳۵٫۲۰%۸٫۳۰%۸٫۶۰%۵۸
شخص ثالث و مازاد۵۷۶۳٫۲۶۸٫۰۰%۴۰٫۹۰%۶٫۶۰%۹۲٫۳
درمان۳۰۷۳٫۷۱۰۵٫۵۰%۲۱٫۸۰%۷٫۶۰%۹۷٫۲
کشتی۱۶۵٫۸۲۶۸٫۷۰%۱٫۲۰%۱۲٫۳۰%۱۵۲٫۴
هواپیما۵۸-۱۲٫۲۰%۰٫۴۰%۴٫۵۰%-۰٫۸
مهندسی۳۴۶٫۸۲۸٫۳۰%۲٫۵۰%۱۴٫۸۰%۹۹٫۴
پول۶٫۵-۳۳٫۸۰%۰٫۰۵%۶٫۰۰%۹٫۵
مسئولیت۹۳۷٫۱۲۴٫۴۰%۶٫۷۰%۸٫۲۰%۷۵٫۴
اعتبار۰-۱۰۰٫۰۰%۰٫۰۰%۰٫۰۰%۱۴۵۳۵۹
نفت و انرژی۲۵۱٫۸-۲۶٫۸۰%۱٫۸۰%۷٫۰۰%۸۷٫۶
سایر انواع۰٫۲۴۴٫۱۰%۰٫۰۰%۰٫۲۰%۱۶٫۱
جمع غیر زندگی۱۳۵۰۵٫۸۵۶٫۹۰%۹۵٫۹۰%۷٫۳۰%۸۱
زندگی (عمر)۵۷۴٫۳۴۳٫۷۰%۴٫۱۰%۲٫۷۰%۶۱٫۶
جمع کل۱۴۰۸۰٫۱۵۶٫۳۰%۱۰۰٫۰۰%۶٫۹۰%۸۰