بیمه بدنه, بیمه ثالث, بیمه شخص ثالث

چگونه بهترین شرکت را برای بیمه خودرو انتخاب کنیم؟

ما همیشه به عنوان یک راننده از داشتن بهترین بیمه جهت خودرو خود آگاه هستیم ، اما با توجه به جزییاتی که شرکت های بیمه ای از آن ها استفاده کرده اند ، ممکن است درک کاملی از این که ما چه بیمه ای نیاز داریم و یا چه خدماتی مورد نیاز ما باشد را نداشته باشیم.ما در این مقاله شهر بیمه به صورت بسیار کامل و جامع همه شرایط و پوشش های بیمه های اتومبیل را معرفی می کنیم ، که در نهایت شما بتوانید بهترین بیمه خودرو را برای خود خریداری نمایید.

بهترین بیمه بدنه خودرو چیست؟ بهترین بیمه شخص ثالث کدام بیمه است؟ انواع بیمه خودرو چه تفاوتی با هم دارند؟ بهترین بیمه ماشین چگونه انتخاب کنیم؟ بهترین بیمه بدنه چه شرایطی دارد؟ برای مقایسه بیمه های شخص ثالث باید چه اقدماتی انجام دهیم؟

برای این که خوبی متوجه شویم بهترین بیمه برای ماشین چیست؟ ابتدا باید بدانیم چرا به بیمه خودرو احتیاج داریم. طبق قانون کشور، تمامی رانندگان در کشور ایران موظف به تهیه بیمه اتومبیل خود هستند. به بیان ساده، این امر موجب می‌شود راننده در صورت بروز حادثه‌ای که موجب آسیب به شخص، وسیله نقلیه یا اموال دیگری شود، از حمایت برخوردار باشد. بسته به نوع خط مشی شما، پوشش‌های بهترین بیمه خودرو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • هزینه‌های تعمیر خسارت به وسیله نقلیه شخصی شما در اثر حادثه
 • سرقت وسیله نقلیه
 • آسیب به وسیله نقلیه

با وجود پوشش‌های مختلف، دشوار است که بدانید بهترین بیمه ماشین مناسب شما کدام است. شناخت انواع مختلف پوشش‌های این بیمه می‌تواند به شما کمک کند بیمه‌نامه اتومبیل مناسب و متناسب با نیاز و بودجه خود را پیدا کنید.

 

یکی از عوامل انتخاب بهترین بیمه ماشین قیمت آن است.

بیمه اتومبیل کمک می‌کند تا از شما، خانواده، سایر مسافران و وسیله نقلیه شما حمایت مالی شود. با انتخاب پوشش‌ها و محدودیت‌های خود، می توانید میزان حمایت بیمه را انتخاب کنید. یک بیمه‌نامه خودرو می تواند پوشش زیر را فراهم کند:

 • تصادفات
 • هزینه های درمانی
 • آتش‌سوزی

درک بیمه اتومبیل

بیمه‌نامه اتومبیل شما شامل چندین پوشش است که در شرایط مختلف از وسیله نقلیه و خود شما محافظت می‌کند. برای درک بهتر بیمه‌نامه، چندین شرط بیمه وجود دارد که باید بدانید:

 • پوشش: محافظت و مزایایی که از طرف شرکت بیمه به شما ارائه می‌شود.
 • محدودیت‌ها: حداکثر میزان حفاظت برای یک پوشش خاص
 • بیمه‌نامه: قرارداد بین شما و شرکت بیمه
 • حق بیمه: قیمت بیمه‌نامه شما
 • فرانشیز: بخشی از خسارت که از جیب پرداخت می‌کنید.

انواع پوشش بیمه اتومبیل

ابتدا اجازه دهید روشن کنیم که چیزی به عنوان “پوشش کامل” برای بهترین بیمه خودرو وجود ندارد. در نهایت، شما باید پوشش‌های مناسب خود را انتخاب کنید. “پوشش کامل” یک افسانه بیمه است!

برای این‌که انواع پوشش‌های بیمه را بدانید بهتر است ابتدا با انواع بیمه آشنا شوید:

 1. بیمه شخص ثالث
 2. بیمه‌نامه بدنه
 3. بیمه حوادث

بیمه شخص ثالث چیست؟

این روزها قهوه صبحانه روزانه ما اغلب با گزارش‌هایی از تصادفات جاده‌ای وحشتناک در کشور همراه است. در حالی که ما درگیر اخبار فوری و داستان‌های پرطرفدار در همه کانال ها / رسانه های خبری هستیم، باید لحظه‌ای وقت بگذاریم تا بفهمیم چرا این همه جان در جاده‌ها از بین می‌رود.

بی‌حوصلگی هنگام رانندگی یکی از عوامل اصلی حوادث جاده در بین رانندگان ناشی و حتی با تجربه عنوان شده است. اوضاع نابسامان جاده‌ها در کشور‌ما و زیرساخت‌های ضعیف، همراه با استفاده ناکافی از تجهیزات ایمنی به وقوع تلفات احتمالی دامن می‌زند.

اگر صاحب اتومبیل هستید، باید از پوشش بیمه کافی برای محافظت از خود در برابر حوادث برخوردار باشید. در واقع، قانون وسایل نقلیه موتوری و اتومبیل‌ها زره پوش شدن تمام وسایل نقلیه با حداقل بیمه‌نامه شخص ثالث را اجباری کرده است.

در حوزه بیمه اتومبیل، شرکت‌ها سه نوع برنامه بیمه‌نامه ارائه می‌دهند. مالکان خودروها می‌توانند برای محافظت از جان و اتومبیل خود و اشخاص ثالث این بیمه‌ها را تهیه کنند.

بیمه‌های خودرو شامل بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه و بیمه حوادث راننده است.

این بیمه برای تمامی وسایل نقلیه اجباری‌ست و نداشتن آن باعث خطر رساندن اساسی به جان و مال انسان‌ها خواهد شد. این بیمه ارزان‌ترین نوع بیمه اتومبیل موجود در بازار است.

تقریباً تمام شرکت‌های بیمه، بیمه مسئولیت شخص ثالث را ارائه می‌دهند و این بهترین بیمه برای اشخاصی‌ست که با خودرو در سطح شهر و جاده‌ها رانندگی می‌کنند.

 

بهترین بیمه شخص ثالث خودرو را چه شرکتی ارائه می‌دهد؟

هنگامی‌که حرف از بهترین بیمه خودرو به میان می‌آید، باید بدانیم که چه مولفه‌هایی را باید برای سنجش بهترین بیمه بسنجیم: در واقع برای تشخیص بهترین بیمه شخص ثالث، نکات زیر را در نظر می‌گیریم:

 • انتخاب سطح پوشش مناسب
 • ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث
 • صدور بیمه‌نامه در کمترین زمان
 • تنوع در مدت اعتبار
 • رضایت مالی؛ رضایت مشتری:   ۱. دریافت خسارت   ۲. رسیدگی به شکایات
 • پرفروش‌ترین شرکت بیمه

این موارد از جمله مواردی‌ست که باید برای انتخاب بهترین بیمه خودرو در نظر داشته باشید. در ادامه به توضیح برخی از آنها می‌پردازیم.

انتخاب سطح پوشش مناسب بیمه ثالث

در حقیقت، بیشترین هزینه‌ای که هر شرکت بیمه‌ای برای خسارات ناشی از تصادفات حین رانندگی به ما می‌پردازد، به سطح پوشش یا سقف تعهدات شرکت بیمه معروف است. هر سال بیمه مرکزی به شرکت‌های بیمه حداقل میزان پوشش را ارائه می‌دهد.

 

تعداد شعب شرکت بیمه از عوامل موثر بر انتخاب بهترین بیمه اتومبیل است.

در واقع، نرخ شخص ثالث خودرو طبق دیه کامل یک انسان در ماه حرام حساب خواهد شد. لازم است بدانید که حداقل سقف خسارت جانی برابر با قیمت دیه کامل در ماه حرام و حداقل سقف خسارت مالی برابر با یک‌چهلم قیمت دیه کامل در این ماه‌هاست.

سال جدیدی که در آن هستیم یعنی سال ۱۴۰۲،میزان دیه :

 • در ماه حرام یک میلیارد و دویست میلیون تومان
 • در ماه غیر حرام ۹۰۰ میلیون تومان
 • حداقل میزان پوشش مالی برابر با ۳۰ میلیون تومان است.

در سال ۱۴۰۲، حداقل و حداکثر خسارت مالی معادل ۳۰ و ۶۰۰ میلیون تومان تعیین شده است.

<<هم اکنون حداکثر سقف پوشش را شرکت‌های ایران،کوثر، البرز و آسیا ارائه می‌دهند. >>

ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث

داشتن این بیمه با کمترین سطح پوشش برای تمامی افراد اجباری و افزایش سطح پوشش‌ها به اختیار خود مشتری خواهد بود. در واقع، زمانی می‌توان گفت بیمه شخص ثالث، ارزان ترین بیمه است که حداقل پوشش یعنی ۳۰ میلیون تومان را داشته باشد.

چنانچه هزینه خسارت بیش از ۳۰ میلیون تومان شود. پرداخت باقی خسارات آن بر عهده راننده مقصر خواهد بود. برخی از افراد نیز ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث را انتخاب نمی‌کنند. زیرا خودروی گران قیمتی دارند و به دلیل این‌که حادثه همیشه در کمین است انتخاب ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث انتخاب درستی برای آنها نخواهد بود. پس ترجیح می‌دهند در زمان خرید بیمه پوشش مالی بالاتر را انتخاب کرده تا در زمان حادثه مبلغ بیشتری دستشان را بگیرد.

 

صدور بیمه‌نامه در کمترین زمان

این روزها با داغ بودن خدمات آنلاین هر اطلاعاتی که نیاز داشته باشیم، به دست می‌آوریم. حتی صدور بیمه‌نامه نیز از طریق اینترنت امکان پذیر است. اگر در شرکتی بیمه‌نامه را آنلاین سفارش دهید، آن شرکت پس از تکمیل سفارش شما بیمه‌نامه را به صورت رایگان در کمترین زمان ممکن برای شما ارسال خواهد کرد.

تنوع در مدت اعتبار بیمه‌نامه

چرا فکر میکنیم که قیمت بیمه‌نامه شش ماهه باید لزوما نصف بیمه‌نامه یکساله باشد؟

در حقیقت مدت اعتبار بسته به نیاز هر شخص به صورت می‌تواند به صورت ماهانه، سالانه یا حتی روزشمار باشد. من باب این قضیه برحی شرکت‌ها مدت اعتبار متنوعی و حق انتخاب گسترده‌تری را در اختیار افراد خواهد گذاشت و بعضی از شرکت‌ها مدت اعتبار کمتری را ارائه می‌دهند.

مثلا برخی شرکت‌ها به شما امکان خرید بیمه شش ماهه یا یک ساله را می‌دهند که این نکته بین شرکت‌های بیمه تمایز و تفاوت ایجاد می‌کند.

<<هم اکنون  شرکت بیمه دانا و البرز دارای متنوع‌ترین مدت اعتبار بیمه‌نامه مثل ۳، ۶ و ۹ ماهه هستند، که با توجه به سطح پوشش انتخابی ممکن است متغیر باشد.>>

امکان خرید قسطی بیمه‌نامه شخص ثالث از شرکت بیمه ایران وجود دارد….

رضایت مالی؛ رضایت مشتری:هدف هر شرکت بیمه

در حقیقت هدف هر شرکت بیمه‌ای، رضایت بیمه‌گزار است. چون اگر رضایت بیمه‌گزار را داشته باشد، برای آن شرکت نیز اتفاقات بهتری رخ خواهد داد. در زیر شرایطی که بیمه‌گذار را از شرکت بیمه راضی می‌کند آورده شده است:

دریافت خسارت، رمز رضایت بیمه‌گزار از شرکت بیمه

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در سطح شهر باشید و تصادفی رخ دهد، در چنین شرایطی زیان دیده خسارت خود را از شرکت بیمه راننده مقصر دریافت می‌کند. پس از درخواست، کارشناسان بیمه به بررسی مدارک پرداخته و میزان خسارت را مشخص می‌کنند سپس خسارت به زیان دیده پرداخت خواهد شد.

این مبلغی که برای خسارت به زیان دیده در نظر گرفته می‌شود، در شرکت‌های بیمه متفاوت است که در نتیجه میزان رضایت مالی بیمه‌شدگان را تعیین می‌کند.

<<شرکت‌های بیمه‌‌ای تعاون، ایران و آسیا به ترتیب شرکت‌هایی با بالاترین رتبه‌ رضایت مشتری از مبلغ خسارت دریافتی هستند.>>

رسیدگی به شکایات

در برخی موارد زیان دیده یا مقصر در روند پیگیری دریافت یا پرداخت خسارت دچار مشکل می‌شود. به عبارتی دیگر، این افراد راه‌های پر پیچ و خمی را تجربه می‌کنند؛ اما بسیاری از شرکت‌های بیمه پاسخگوی این دسته از شکایات نخواهند بود.به همین علت میزان رضایت از رسیدگی به شکایات، برای انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث مولفه‌ای تاثیرگذار است.

<<شرکت‌های بیمه‌ای ایران، دانا و آسیا به ترتیب شرکت‌های برتر در تأمین رضایت مشتری برای رسیدگی به شکایات هستند.>>

<<همچنین طبق آمار بیمه مرکزی، پرفروش‌ترین بیمه‌های شخص ثالث ایران، آسیا، دانا و پارسیان هستند.>>

برای دانستن چگونگی شکایت بیمه مرکزی، این مقاله را مطالعه کنید.

بیمه بدنه چیست؟

فراتر از پوشش‌های مورد نیاز قانون، اکثر شرکت‌های بیمه طیف گسترده ای از پوشش اختیاری بیمه اتومبیل را با هزینه اضافی ارائه می‌دهند. محبوب ترین و با ارزش ترین گزینه ها به بیمه بدنه تعلق می‌گیرد.

در حقیقت، بیمه بدنه برخی از پوشش‌هایی را که بیمه شخص ثالث به بیمه‌گزار خود ارائه نمی‌دهد، ارائه خواهند کرد. (پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با این بیمه‌نامه به راهنمای بیمه بدنه مراجعه نمایید.)

استعلام بیمه بدنه

برخی از این پوشش‌ها عبارتند از:

پوشش‌های بیمه بدنه خودرو در تصادف

در صورت وقوع حادثه، بیمه بدنه خودرو در شرایط زیر، برای بیمه‌گذار پوشش هایی در نظر گرفته است:

پوشش‌های اصلی:

 • حوادثی همچون آتش سوزی
 • برخورد صاعقه به وسیله نقلیه
 • ایجاد خسارت به چرخ ها و لاستیک‌های ماشین
 • انفجار
 • سرقت خودرو (مقاله بیمه سرقت خودرو برای مطالعه پیشنهاد می‌شود.)

همچنین، بیمه‌گزاران می‌توانند با پرداخت حق‌بیمه‌ی بیشتری به شرکت‌بیمه، از پوشش‌های اضافی (خطرات فرعی) بهترین بیمه خودرو بهره‌مند شوند. تنوع این پوشش‌های الحاقی بیمه بدنه در زیر بیان شده است:

 • جبران خسار‌ت‌ وسیله‌نقلیه در برابر حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله و فوران آتش‌فشان
 • سرقت لوازم و قطعات خودرو
 • پاشش رنگ و اسید بر روی خودرو
 • شکست شیشه
 • پوشش ایاب‌ و ذهاب
 • پوشش نوسان قیمت
 • پوشش کشیدن میخ
 • خسارت‌های ناشی از کاهش ارزش خودرو
 • هزینه توقف خودرو در زمان بروز حادثه
 • پوشش حذف استهلاک
 • پوشش حذف فرانشیز بیمه بدنه
 • خسارت‌های وارد شده به خودرو خارج از مرز‌های کشور
 • خسارت‌های وارد شده بر بدنه خودرو بر اثر آزمایش سرعت و حمل مواد منفجره.

در حالت کلی می‌توان گفت در زمان انتخابِ بهترین شرکتی که بیمه بدنه ارائه می‌دهد، باید به سطح پوشش خسارت، میزان فروش، سطح توانگری مالی، تخفیفات ویژه، سهولت در صدرو بیمه نامه و درصد فرانشیز کسر شده در خسارت توجه داشته باشید.

در وبسایت بیمه دات کام توانایی این را دارید که به راحتی شرایط و قیمت بیمه بدنه در شرکت‌های مختلف را مقایسه کنید و بدین ترتیب بهترین بیمه بدنه را خریداری نمایید.

بهترین بیمه بدنه از نظر میزان فروش

در پاراگراف زیر بهترین بیمه بدنه از نظر فروش را بررسی می‌کنیم:

میزان فروش و سهم بازار

از مهم ترین عواملی که برای سنجش موفقیت شرکت بیمه به آن باید توجه داشت میزان فروش و سهم از بازار بیمه است. حال برای درک بهتر این موضوع جدول سهم فروش بیمه بدنه هر یک از شرکت‌های بیمه ر ا بر اساس سالنامه منتشر شده توسط بیمه مرکزی نشان داده ایم.

بهترین بیمه بدنه از نظر توانگری شرکت بیمه

منظور از  توانگری مالی شرکت بیمه این است که شرکت بیمه توانایی پرداخت خسارات شما را داشته باشد.

بهترین شرکت های بیمه از لحاظ توانگری مالی برای خرید بیمه بدنه به ترتیب: بیمه سامان، بیمه پاسارگاد، بیمه دانا، بیمه آسیا و  بیمه البرز هستند.

بهترین بیمه بدنه از نظر سهولت در صدور بیمه‌نامه

درست مثل بیمه شخص ثالث که از لحاظ سهولت صدور بیمه‌نامه باید بررسی‌اش کنید بیمه بدنه نیز از این قاعده مستثنی نیست. در حقیقت، بعضی از شرکت‌های بیمه شرایطی برای صدور بیمه‌نامه در خودروهای خاص دارند. مثلا بیمه ایران برای خودروهایی که از تولیدشان ده سال گذشته باشد حق بیمه‌ی بیشتری را در نظر می‎گیرد یا در بیمه پاسارگاد خودروهای بالای ۲۰ سال بیمه بدنه نخواهند شد.

بهترین بیمه بدنه از نظر تخفیف

اما بهترین بیمه بدنه از نظر تخفیف کدام بیمه است؟ همیشه تخفیفات، آثار خوبی از خودشان به جای می‌گذارند. حتی در قیمت بیمه بدنه! در حقیقت از عواملی که تاثیر به خصوصی در قیمت بدنه قائل می‌شود می‌توان به تخفیف بیمه بدنه اشاره کرد. که از مهم ترین تخفیفات بیمه بدنه نیز می‌توان تخفیف عدم خسارت را نام برد.به ویژه این‌که هر شرکت بیمه‌ای برای مشتریان خود شرایط ویژه‌ای جهت ارائه تخفیف خواهد داشت.

شرایط و تخفیف بیمه بدنه در شرکت‌های مختلف متفاوت است، در زیر تخفیفات بیمه بدنه کلی بیمه بیان شده است:

 • تخفیف عدم خسارت بيمه بدنه پارسیان
 • تخفیف خودروهای صفر کیلومتر
 • تخفیفات دارندگان بیمه شخص ثالث پارسیان
 • تخفیف‌های گروهی بیمه بدنه
 • تخفيف جهت اعضاي هيت علمي دانشگاه
 • تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث
 • تخفیفات نقدی
 • تخفیف‌های مناسبتی

شرکت‌های مختلف تخفیف‌های متعددی را به خریداران ارائه می‌دهند. البته مجموع این تخفیف‌ها از سقف مشخصی که هر شرکت تعیین می‌کند، بیشتر نخواهد شد.

 

بیمه حوادث چیست؟

در طی تصادفات رانندگی، بیمه‌ای که خسارت جانی راننده مقصر را جبران کرده و او را از پرداخت خسارت‌های سنگین نجات می‌دهد، بیمه حوادث راننده نام دارد. این بیمه هم مثل بیمه شخص ثالث اجباری است و تمام رانندگان باید این بیمه را داشته باشند.

بیمه حوادث راننده چه پوشش‌هایی دارد؟

همانطور که در پاراگراف بالا اشاره کردیم این بیمه خسارت جانی راننده مقصر را جبران می‌کند. پوشش‌های این بیمه در قانون جدید عبارتند از:

 • غرامت فوت
 • غرامت قطع یا نقص عضو دائم
 • هزینه‌های پزشکی و درمانی
 • دیه جراحت

مدارک مورد نیاز برای دریافت خسارت بیمه حوادث راننده

مدارک کلی مورد نیاز برای دریافت خسارت شامل مدارک زیر می‌باشد:

 • اصل و کپی بیمه نامه شخص ثالث مقصر
 • کپی و اصل گواهینامه رانندگی مقصر
 • اصل و کپی کارت شناسایی و کارت خودروی ماشین مقصر
 • تصویر (یا کپی برابر اصل) کروکی پلیس راهور یا نظریه کارشناسی رسمی دادگستری
 • کپی (یا کپی برابر اصل) گزارش مقامات انتظامی
 • کپی (یا کپی برابر اصل) اوراق بازجویی

در صورت فوت راننده مقصر، علاوه بر مدارک کلی فوق، مدارک زیر نیز باید ارائه شود:

 • کپی برابر اصل برگه معاینه جسد
 • فتوکپی برابر اصل جواز دفن
 • کپی برابر اصل گواهی فوت
 • گواهی انحصار وراثت نامحدود
 • کپی برابر اصل کارت ملی و شناسنامه راننده فوت شده
 • کپی شناسنامه اولیا دم

در صورت نقص عضو، جراحت و یا هزینه‌های پزشکی، علاوه بر مدارک فوق مدارک زیر نیز باید ارائه شود:

 • اصل و کپی صورت حساب‌های مراکز درمانی
 • اصل و کپی نظریه پزشکی قانونی یا پزشک معتمد بیمه‌گر

خرید بهترین بیمه خودرو

همان‌طور که در مقاله بارها به آن اشاره کردیم، نمی‌توان گفت کدام بیمه بهترین بیمه است که شما بتوانید آن بیمه را خریداری کنید. باید بهترین بیمه خودرو را با توجه به نیازها و شرایط خود انتخاب کرده و نسبت به خرید آن اقدام کنید.

 • [EMS_Form_Builder id=1]
 •  
 •  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *